Тема "Листок"
Біологія
6 клас Дата_________________
Тема: пагін:
будова, основні функції. Листок
Мета:
розглянути особливості зовнішньої будови листка як бічної частини пагона; ознайомити
учнів з різноманітністю листків, розміщенням їх на стеблі, жилкуванням; розвивати
допитливість, спостережливість учнів, уміння робити висновки та узагальнення;
виховувати етично-ціннісне ставлення до природи, працелюбність, культуру
спілкування.
Обладнання
: таблиці, зошит, підручник, картки -
завдання
Тип
уроку:
урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання
учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання й
актуалізація опорних знань учнів
1. Індивідуальна робота учнів за картками.
2. Виконання тестових завдань.
Вибрати одну або
декілька правильних відповідей.
1. До надземних видозмін пагона належать:
А вусики
Г цибулина
Б колючки Д
кореневище
В вуса
2. До підземних видозмін пагона належать:
А колючки Г бульба
Б вуса Д цибулина
В кореневище
3. Укорочені пагони без листків, що
захищають рослину від поїдання тваринами,— це:
А вусики В бульба
Б колючки Г цибулина
4. Потовщена верхівка підземного пагона:
А кореневище Г вусики
Б цибулина Д вуса
В бульба
5. Надземна видозміна пагона — вуса —
характерна для рослини:
А винограду В суниці
Б кольрабі Г цибулини
6. Підземна видозміна пагона — кореневище
— характерна для рослини:
А картоплі В кольрабі
Б пирію Г лілії
7. Підземна видозміна пагона — цибулина —
характерна для рослини:
А глід В картопля
Б ірис Г тюльпан
Відповіді: 1 — А,
Б, В; 2 — В, Г, Д; 3 — Б; 4 — В; 5 — В; 6 — Б; 7 — Г.
3. Конкурс загадок про рослини, які мають
видозміни пагонів (індивідуальне домашнє завдання).
4. «Юні кросвордисти».
Розгадати
кросворд та визначити зашифроване слово (на кожну парту вчитель роздає аркуш із
кросвордом, і учні працюють у парах).
1
|
||||||||
2
|
||||||||
3
|
||||||||
Т
|
||||||||
4
|
||||||||
5
|
||||||||
1. Підземний видозмінений пагін, у якого
стеблова частина називається денцем.
2. Видозмінені пагони, які характерні для
дині та огірків.
3. Видозмінені пагони суниці.
4. Рослина з вертикально розміщеним у
ґрунті кореневищем, «злісний» польовий бур’ян.
5. Рослина пустель з дуже масивним,
м’ясистим стеблом, яке слугує резервуаром для води.
Відповіді:
1
— цибулина, 2 — вусик, 3 — вуса, 4 — осот, 5 — кактус. Перевірочне
слово — листок.
5. Уставити пропущені в тексті слова. (Текст (роздавальний
матеріал) учитель роздає на кожну парту або проектує на екран.)
Заповнений текст:
Видозмінюватися
можуть як підземні, так і надземні пагони.
Видозмінами
надземних пагонів є вусики, вуса та колючки. Прикладами видозмін підземних
пагонів є кореневища, стеблові
бульби, цибулина.
Стеблову частину
цибулини називають денце.
У гладіолуса
видозмінений підземний пагін за будовою подібний і до стеблової бульби, і до
цибулини, тому такі видозміни пагона називають бульбоцибулинами.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово
вчителя
У книзі «Життя
рослин» К. А. Тимірязєв писав:
«Жоден рослинний
орган не відчував на собі людської несправедливості такою мірою, як листок… До
кінця ХІХ сторіччя… листок мав легковажну славу пишного, але некорисного вбрання».
Безумовно, нині
відомо, що це далеко не так. Чому? (Обговорення відповідей учнів.)
Повідомлення
теми уроку, учні формулюють мету та визначають завдання.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Зовнішня будова листка
Бесіда
— Що є
складовими елементами листка?
(Основними структурними елементами листка є листкова пластинка і черешок.)
— А що являє
собою черешок?
(Черешок — це частина листка, якою листкова
пластинка прикріплюється до стебла.)
— Дайте
визначення терміна
«листкова пластинка».
(Листкова пластинка — це плоска частина листка, що
складається з двох поверхонь; верхньої та нижньої.)
Учитель
демонструє два види листків (черешкові
і сидячі).
Запитання
до учнів:
— Чим, на вашу
думку, відрізняються ці два види листків? (Учні
роблять припущення, обговорюють.)
— Яку ж вони
носять назву? Давайте звернемося за інформацією до підручника. (Пошукова робота з підручником.)
Повідомлення
учня
Найбільший
листок у пальми з роду рафій. Довжина таких листків із черешком становить 25 м.
Відомо близько 30 видів рафій, переважна більшість яких росте в тропіках
Африки. Із суцвіть деяких видів рафій отримують цукровий сік, який
використовують для виготовлення вина, а з листків та їх черешкових волокон
виготовляють меблі.
У 1801 р. в
басейні річки Амазонки в Південній Америці європейці вперше побачили дивовижну
рослину, яку назвали королівською водяною лілією, або вікторією. Детально її описав
англійський ботанік Р. Шомбург.
Чим так вразила
ця рослина вчених? У неї були гігантські листки — від 1,5 до 1,8 м в діаметрі,
що плавали по воді. Вони мали вигляд велетенських сковорідок. Прожилки листка
утворювали складну систему. Плавучість становила 50 кг. Згодом модель будови
листка вікторії використав архітектор Д. Пакстон під час проектування
знаменитого кришталевого палацу в Лондоні.
А найменша
квіткова рослина на Землі — плавуча ряска вольфія. Вона названа на честь
німецького ботаніка і лікаря Дж. Вольфа, який жив у 1778–1806 рр. Розмір
овальних листочків вольфії становить усього 0,5–1,2 мм. Плаває ця рослина на
поверхні води, як ряска, утворює зелені або коричнево-зелені колонії, що мають
вигляд плям на воді. При цьому цвіте вольфія дуже рідко і має квіти розміром як
макове зернятко.
Це
цікаво!
У тропічних
лісах островів Індонезії, у Шрі-Ланці, на Мадагаскарі та в Індії росте ще один
вид рослин-мисливців. Це непентеси. Вони
живуть на високих деревах, їхні листки довгі, товсті й широкі, з країв яких на
міцних «вусах» висять досить великі «глечики» (до 30 см заввишки і 10–12 см
завширшки). Над кожним таким «глечиком» звисає, ніби кришка, кінчик листка.
Своїм вогняно-червоним, білим або світло-зеленим забарвленням вони схожі па
квітку, що приваблює яскравими барвами і пахощами меду комах і є для них хитрою
пасткою. Сідає комаха на солодкий край «глечика», щоб поласувати, та один лише
необережний рух — і вона з’їжджає вниз по гладенькій, як скло, поверхні, укритій
«восковим» нальотом. А там, на дні «глечика», вона потрапляє у травний сік.
Процес перетравлювання комахи триває 5–8 годин.
V. Узагальнення та систематизація знань
«Закінчи речення».
1. Назва листків, що мають декілька
листових пластинок,— … (складні).
2. Частина листка, якою він кріпиться до
стебла,— … (черешок).
3. Зелена, добре помітна частина листка,—
… (листкова пластинка).
4. Ділянка черешка, місце прикріплення
листка,— … (основа).
5. Листок без черешка називається — … (сидячий).
6. Тип жилкування в листків тополі, вишні
— … (сітчасте).
7. Тип жилкування в листків конвалії — … (дугове).
8. Тип жилкування в пшениці — … (паралельне).
9. Тип листкорозміщення, при якому з вузла
виходять два листки,— … (супротивне).
10. Тип листкорозміщення, при якому з вузла
виходить один листок,— … (почергове).
VІ. Підбиття підсумків уроку
Складання
Т-схеми до уроку
Я знав
|
Я дізнався
|
VІІ. Домашнє завдання
7.2. Індивідуальні та творчі завдання.
Провести
спостереження: яких кімнатних рослин у вашій квартирі (або у класній кімнаті)
більше — з простими чи складними листками? Чи знаєте ви назви всіх рослин, які
є у вашому домі?
Дякую! Цікавий урок
ВідповістиВидалити