Екологічне виховання

Екологічне виховання

УРОКИ В ЖИВІЙ ПРИРОДІ 



Екологічна стежка

Екологічна стежка – це своєрідна лабораторія в природі, де створюються умови для виконання системи завдань, організуючих і спрямовуючих діяльність учнів у природному оточенні. Цим визначається і ряд вимог до організації екостежки: вибір місця створення, вибір маршруту та його довжина, вибір природних об’єктів, підготовка екскурсоводів та ін. Організація екостежини сприяє тому, що учні вивчають об’єкти і явища в самій природі, визначають види рослин і тварин, з’ясовують шляхи впливу людини на довкілля, дізнаються про види природокористування, накопичують досвід оцінок характеру та результатів взаємодії людини та природи, оволодівають навичками екологічно грамотної поведінки в природному оточенні, розвивають уміння пропагувати ідеї охорони природи серед однолітків та населення, розширюють свій кругозір щодо сучасних природоохоронних проблем і шляхів їх вирішення.
Важливим моментом в організації і створенні екологічної стежки є підготовчий етап. Він починається з пошуку доступних естетично-виразних приваблюючих ландшафтів місцевості, де організовується стежка. Серед природних об’єктів ландшафту вибираються найбільш інформаційно-насичені (старе дерево, гайок, озерце, болітце…). На основі відібраних об’єктів розробляється маршрут стежки, який краще всього прокладати по вже протоптаних людьми стежках. Довжина маршруту не повинна перебільшувати двох кілометрів, а тривалість екскурсії по ній – 2,5години, які, з урахуванням віку учнів, повинні змінюватись.
Після того, як маршрут прокладено, починається наступна стадія підготовчого етапу. Під керівництвом вчителя розробляється тематика та зміст рефератів до кожного відповідного об’єкту. Реферативні повідомлення повинні бути змістовними та емоційними. На основі написаних рефератів готуються екскурсоводи, краще всього по 2 – 3 різного віку на один об’єкт. У залежності від категорії відвідувачів стежки розробляється і рівень інформації про об’єкт.
Наступний етап – розробка паспорта стежки (встановлення контактів з Міською радою з метою отримання допомоги в проектуванні та обладнанні, яке передбачає створення інформаційних знаків та щитів, обладнання оглядових майданчиків тощо). Доцільно створити такі типи інформаційних щитів і знаків:  загальний путівник-схема стежки, правила і норми поведінки, гасла, екологічні знаки тощо. Виховним моментом тут повинна стати особиста ініціатива і творчість школярів, а допомогти їм у цьому мають вчителі різних фахів.
Екологічна стежка допомагає ефективно реалізувати цілий ряд проблем комплексного виховання. Вона дає змогу поглиблено вивчити програмовий матеріал з біології та географії, є місцем проведення екскурсій, передбачених програмою, формує у дітей ініціативу і творчість, виховує доброту, відвертість, любов до ближнього, чуйність. Екостежка може бути місцем проведення екологічних акцій та фестивалів. Всі знання, навички, уміння, почуття, переконання, які формуються під час занять у навчальній екологічній стежині, спрямовані на вирішення одного з найгуманніших завдань сучасності – збереження довкілля, в якому живе людина.
Паспорт навчальної екологічної стежини
Місце розміщення:
Землекористувач:
Значення екологічної стежки:
Короткий опис маршруту: (вказати азимут, орієнтири на місцевості і відстань між ними по всій довжині маршруту)
Історична довідка про ландшафт:
Опис екскурсійних об’єктів на маршруті:
Стан екологічної стежки:
Режим використання: (природоохоронний чи рекреаційний)
Необхідні екологічні заходи:
Шефи:
Маршрут розроблений:
Консультанти:
Науковий керівник:
Додатки:
а)картосхема маршруту;
б)опис екскурсійних об’єктів.

 Екологічні екскурсії

Екскурсії – одна із форм вивчення екології. Разом з тим їх можна розглядати як урок в живій природі. Проводяться вони з різною метою і в різних біогеоценозах:  у лісі, парку, на луках, біля боліт і озер. об’єктами вивчення під час екскурсії є рослинний і тваринний світ, абіотичні умови природного середовища. Під час екскурсій учні навчаються спостерігати об’єкти і явища, аналізувати їх, робити висновки й узагальнення.
Кожна екскурсія планується вчителем заздалегідь. Для того, щоб її провести, вчитель сам повинен добре знати особливості вибраного ландшафту: географічне розташування, кліматичні умови, експозицію і рельєф, ґрунти, характерних представників флори і фауни, їх пристосування до умов існування тощо. Знаючи це, вчитель розробляє інструктивні картки-завдання для окремих учнів і цілих груп. За такими інструкціями учні краще орієнтуються на місцевості, ефективніше виконують завдання і краще пізнають оточуючий їх світ. Наводимо приклад інструктивних карток таких екскурсій.
Екскурсія №1
Тема: Біогеоценоз змішаного лісу.
Мета: Ознайомитись з типовим біогеоценозом мішаного лісу, його видовим складом, пристосованістю окремих видів до сумісного існування та навколишнього середовища.
Спорядження: Лопата, лопатка, мірна лінійка, папка для гербарію, сачок, морилка для комах з ефіром, пінцет, 0,5л банка, визначник рослин і тварин.
Хід роботи:
1.  Місцезнаходження біогеоценозу:
a)  Географічне розташування - ____________________________;
b)  Рельєф - _____________________________________________;
c)  Походження (природне чи штучне)-___________________________.
2.  Абіотичні умови середовища:
a)  Клімат - _____________________________________________;
b)  Грунт :
-     викопати лопатою в ґрунті яму  2 х 1 м, орієнтуючи її таким чином, щоб передня стінка була освітлена сонцем (малюнок). на задній стінці роблять сходинки. Копають яму на глибину 1,5 – 2 м, щоб досягти материнської породи. Описують горизонти ґрунту за ознаками їх кольору, структури, механічного складу. У лісах можна виявити такі горизонти ґрунту:

·        А0 – горизонт напівперепрілих органічних решток рослин – листяного опаду;
·        А– гумусовий , колір цього горизонту темний – від чорного до світло-бурого;
·        А– підзолистий (вимивний) – горизонт світлого кольору;
·        В – ілювіальний (вмивний) – горизонт, в якому скупчується багато солей. Досить часто від солей заліза набуває кольору іржі;
·        С – материнська порода, яка різна за кольором і структурою.
Товщину горизонтів замірюють сантиметровою лінійкою. Після роботи яму обов’язково необхідно закидати ґрунтом.
-       заповнити таблицю:
Ґрунтовий розріз
Структура ґрунту
Тип ґрунту
А0 СМ
А1 СМ
А2 СМ
В см
С см







3.    Біотичні  фактори середовища:
Рослинний світ:
-       Відкопати кусок землі розміром 10 х 10см, підрахувати загальну кількість коренів рослин і знайти їх середню довжину. Встановити , в якому шарі грунту розміщена найбільша кількість коренів рослин і пояснити чому.
-       Виміряти ділянку розміром 25х25м, за допомогою визначника визначити деревні породи (дерева і кущі), підрахувати кількість кожного виду на ділянці і визначити відношення виду до світла і вологи.
-       Виміряти ділянку розміром 1 х 1м і визначити види трав’янистих рослин, встановити їх  відношення до світла і вологи.
-       Визначити кількість ярусів рослинного угруповання. Виміряти висоту рослин кожного ярусу. Висоту дерев і кущів вимірюють за допомогою метрової рейки, розміченої поділками (малюнок).
Від вимірювального дерева відходять на таку відстань, щоб було видно його верхівку і основу. Тримаючи рейку вертикально у витягнутій руці, візують її нульовий поділ на верхівку дерева, а пальцем відмічають на рейці поділку на лінії від ока до основи дерева. Висоту дерева обчислюють за формулою:   
Х = А х  б / а, де
А – відстань від людини до дерева, а – довжина руки, б – поділка на рейці, відмічена пальцем.
-       Заповнити таблицю:
Ярус
Види
Кількість на одини-
цю  площі
Середня висота
Відношення до світла
Відношення до вологи







Тваринний світ:
-       у викопаній в ґрунті ямці знайдіть тварин ґрунту та їх личинки. За допомогою визначника визначити види тварин (зверніть увагу на зовнішню будову кожної тварини – забарвлення, будова кінцівок і тулуба тощо);
-       знайдіть тварин або рештки їх життєдіяльності на поверхні ґрунту, зверніть увагу на колір і зовнішню будову кожної тварини, визначте види;
-       за допомогою сачка спробуйте спіймати комах, що літають. Вивчіть їх будову і забарвлення, визначте вид за визначником;
-       проведіть спостереження за птахами (краще розглядати їх у бінокль), встановіть види, підрахуйте їх кількість;
-       заповніть таблицю:
Екологічна група тварин
Тип
Клас
Вид
Пристосування до умов середовища
Ґрунтові тварини




Наземні тварини




Літаючі тварини




4.        Зробіть узагальнюючі висновки, давши відповіді на такі питання:
·               В чому полягає пристосованість організмів до сумісного існування в описаному біогеоценозі?
·               Яких організмів за характером живлення більше і чому?
·               Складіть сітку живлення описаного біогеоценозу.
Екскурсія №2
Тема:Біогеоценоз луки.
Мета: Розширити і узагальнити знання учнів про пристосованість організмів до умов середовища і спільного існування.
Спорядження: Сачки повітряні, коробки та пробірки з вентиляцією, пінцети, лупи, морилки, лопата, копачки, ботанічні папки, визначники рослин і тварин, важелі, терези.
Хід роботи
1.  Місцезнаходження біогеоценозу:
a)  Географічне розташування - __________________________
b)  Рельєф - ___________________________________________
c)  Походження (природне чи штучне)-_________________________
d)  Тип луки (суходільний, низинний, заплавний) - __________________
e)  Клас луки (справжній, остепнений, пустошевий, болотистий, торф’янистий) - ________
f)   Формація луки (за домінуючими видами рослин) - _________________
2. Абіотичні фактори середовища:
a)  Клімат - _____________________________________________
b)  Ступінь зволоження ґрунту (надмірне, помірне, недостатнє) - ________
3. Біотичні фактори середовища:
Рослинний світ:
-     на типовій ділянці біогеоценозу виміряйте висоту рослин, визначте ярусність.  Визначте домінуючі види кожного ярусу і загерберизуйте їх, підрахуйте кількість особин кожного виду, встановіть відношення видів до світла і вологи. Для кращого визначення рослин розділіть їх на три групи – злакові та осокові; бобові; різнотрав’я;
-     на ділянці в 1м2 старанно зріжте під корінь (на висоті 2 см від землі) усі рослини і зважте їх на терезах. Після цього снопик трави розкладають за видами і зважують окремо всі рослини одного виду. Відношення ваги рослин одного виду до загальної ваги снопика і визначає рясність виду;
-     у скошених видів встановіть фази розвитку : проростання, кущіння, брунькування, цвітіння, плодоношення тощо;
-     на зрізі викопаної ямки (див. Екс.№1) подивіться, чи помітне ярусне розміщення коренів, визначте, які рослини утворюють підземну ярусність;
-     заповніть таблицю:
Ярус
Види
Відношення до світла
Відношення до вологи
Рясність
Фаза розвитку






Тваринний світ:
-       простежте за комахами та іншими тваринами на трав’янистому покрові, вивчіть їх будову і забарвлення, визначте за визначником, по можливості, і підрахуйте їх кількість;
-       за допомогою сачка спіймайте екземпляри комах, що літають, вивчіть їх будову та забарвлення, визначте за визначником;
-       проведіть спостереження за птахами, що відвідують луки, визначте види, поміркуйте над їх значенням в даному біогеоценозі;
-       заповніть таблицю:
Вид тварин
Тип
Клас
Пристосування до умов середовища
Значення в житті рослин





            4. Зробіть узагальнюючі висновки, давши відповіді на такі питання:
·               В чому полягає пристосованість організмів до сумісного існування в описаному біогеоценозі?
·               Яких організмів за характером живлення більше і чому?
·               Складіть сітку живлення описаного біогеоценозу.
Екскурсія №3
Тема: Біогеоценоз прісної водойми.
Мета: Ознайомитись з типовим біогеоценозом прісної водойми, її видовим складом, взаємозалежністю компонентів, основаній на зв’язках живлення, пристосованістю організмів до навколишнього середовища та спільного існування.
Спорядження: Диск Секкі на мірній волосині, склянки, дерев’яний брусок, водний термометр на мотузці, універсальний індикатор, лопата, мікроскоп, предметне скло, розчин йоду, розчин чорнила, спиртівка, сірники, пробіркотримач, сачок водяний, визначник рослин і тварин.
Хід роботи:
1. Місцезнаходження біогеоценозу:
a)        Географічне розташування - __________________________;
b)        Рельєф - ___________________________________________;
c)        Походження (природне чи штучне)-_________________________.
2.    Абіотичні фактори середовища:
-       визначте прозорість води за допомогою диска Секкі. Для цього у затінку диск на мірній волосині опускають у воду і стежать, поки він не зникне з поля зору (тобто його вже не буде видно). Тоді на мірній волосині відмічають глибину, а диск опускають нижче. Через 1 – 2 хв., коли очі відпочинуть, диск повільно піднімають і знову відмічають глибину його видимості. Із результатів двох спостережень беруть середнє арифметичне, яке й буде величиною прозорості води;
-       визначте колір води. Для цього воду з водойми набирають у прозору склянку і дають постояти 10 хв. Розглядати воду потрібно на фоні білого паперу. На колір води впливає наявність розчинених в ній органічних речовин. Зовсім чиста вода має блакитний колір. При збільшенні в ній розчинених органічних речовин колір води змінюється в такому порядку: голубий, голубувато-зелений, жовто-зелений, темно-жовтий, коричневий;
-       визначте швидкість течії води. Для цього на воду опустити дерев’яний брусок і простежити, за який час він пропливе певну (виміряну з берега) відстань. Визначається швидкість течії в км/год.  або м/год.;
-       визначте середню температуру водойми. За допомогою водного термометра вимірюють температуру на поверхні води, уникаючи при цьому попадання прямих сонячних променів на ртутну кульку, і на певній глибині. У воді термометр тримають 3–5 хв., а потім дуже швидко витягають з води і відразу визначають показники по шкалі термометра, щоб вони не змінилися на повітрі (спочатку дивляться на десяті частини, а потім на градуси. Потім обчислюють середню температуру води;
-       визначте рН води за допомогою універсального індикатора;
-       заповніть таблицю:
Абіотичні фактори
Прозорість води
Колір води
Швидкість течії
Середня температура
рН






3.    Біотичні фактори середовища:
Рослинний світ:
-       за допомогою сачка зачерпніть декілька разів воду на глибині 10 – 20 см., зробіть мікропрепарат. Для цього нанесіть краплю води з сачка на предметне скло, капніть 2–3 краплі чорнила або йоду і прогрійте над спиртівкою до повного випаровування води. Розгляньте мікропрепарат під мікроскопом і визначте види одноклітинних організмів;
-       зайдіть у воду і, за допомогою лопатки, викопайте або витягніть прикріплені рослини. Розподіліть їх на водорості і квіткові, визначте за визначником. Визначте й рослини прибережної зони;
-       заповніть таблицю:
Екологічний тип рослин
Види
Пристосування до умов середовища
Гідатофіти


Гідрофіти


Гігрофіти


Тваринний світ:
-       за допомогою сачка спіймайте тварин, що знаходяться на поверхні води, визначте їх, вивчивши будову і забарвлення;
-       зніміть тварин з водних рослин, вивчіть їх будову і забарвлення, визначте;
-       спробуйте спіймати види, які вільно плавають у воді. Дослідіть їх пристосування до умов середовища, визначте;
-       заповніть таблицю:
Екологічний тип тварин
Види
Пристосування до умов середовища
Вільноплаваючі


Прикріплені


На поверхні води


4. Зробіть узагальнюючі висновки, давши відповіді на такі питання:
·               В чому полягає пристосованість організмів до сумісного існування в описаному біогеоценозі?
·               Яких організмів за характером живлення більше і чому?

·               Складіть сітку живлення описаного біогеоценозу.


Еколого-туристичний похід


У кожної людини є мрія – бажання побачити і відкрити нове, невідоме: виявити новий льодовик або острів, знайти²снігову людину² або ²живого ящера². Подорожі і мандри постійно кличуть людину, але не треба думати, що дивовижні відкриття, цікаві знахідки чекають на нас десь далеко, за тридев’ять земель. Вони біля нас.
Однією із форм екологічного виховання, спрямованого на пізнання природи і зрозуміння її законів, є туристичні походи. Еколого-туристичний похід – це створення сприятливих умов для тих учнів, котрі прагнуть краще пізнати рідний край, вивчити його багатства, зрозуміти красу природи. І для тих учнів, які не знаходять себе в стінах школи, приховують свої таланти і яскраві сторони характеру. Саме такі діти розкриваються під час проведення туристичних походів, мають позитивний вплив на інших і є опорою для вчителя.
Турпоходи повинні проводитись цілеспрямовано, представляти собою колективну творчу справу, в якій задіяні всі учасники походу. Турпохід складається з двох етапів: підготовчого і самого походу. На  підготовчому етапі створюється організаційна рада, яка займається розв’язком завдань і методів проведення походу, визначенням маршруту. Рада розробляє програму проведення походу, виробляє певні критерії, розподіляє обов’язки між учасниками. Потім формуються загони: обирається командир, скарбник та ін., встановлюється порядок чергування. Кожний загін повинен мати свою назву, девіз, пісню і забезпечити себе необхідним спорядженням. Під час підготовки до походу в школі на дошці оголошень необхідно вивісити об¢яву приблизно такого змісту:

УВАГА! УВАГА! УВАГА!
Чи потрібно говорити про далекі мандри? Про загадкові пустелі і гірські хребти? Про казкові багатства Тібету і острова Цейлон? Чи потрібно захоплюватися телевізійними мандрами, коли зовсім поруч з нами ще дуже багато невідомого і таємничого. Тож швидше збирайте свої рюкзаки і подорожуйте з нами стежками рідного краю!
Дата походу ²_____²_________
Місце походу ______________
Умови походу ______________
КТС-рада

Перед тим, як вирушити у подорож, треба дістати офіційний дозвіл адміністрації школи (видається відповідний наказ, в якому визначаються відповідальні особи; проводиться інструктаж з техніки безпеки). Тільки тоді можна вирушати у мандрівку.
Збираючись у похід, необхідно своєчасно підготувати спорядження – групове й особисте:
Групове спорядження :
·         Відро;
·         Саперна лопатка;
·         Кухонний ніж;
·         Фотоапарат;
·         Шпильки, нитки, голки;
·         Сірники;
·         Палатка;
·         Кухонний рушник;
·         Мило;
·         Ремонтний набір – шило, дратва, плоскогубці тощо;
·         Чайник;
·         Сокира;
·         Мотузка;
·         Медична аптечка;
·         Черпак;
·         Ножиці;
·         Карта місцевості;
·         Планшет;
·         Ліхтарик;
·         Сковорода;
·         Свічки.
Індивідуальне спорядження:
·         Рюкзак;
·         Казанок;
·         Кухоль;
·         Ложка і миска;
·         Фляга для води;
·         Мило;
·         Складний ніж;
·         Компас;
·         Годинник;
·         Накидка від дощу;
·         Спальний мішок;
·         Шнурки для взуття;
·         Труси;
·         Майка або футболка;
·         Дві пари шкарпеток;
·         Легкий светр;
·         Сорочка;
·         Штормівка;
·         Ліхтарик;
     Свічка.
У похід найкраще брати одяг, зручний для переодягання і комбінування, а найзручніше взуття – туристські черевики або кросівки з рифленою підошвою (і ні в якому разі гумове взуття!). особливо треба не забути про похідну аптечку і навчитись надавати першу допомогу.
Отже, маршрут визначено, рюкзак укладено, і ви готові відкрити для себе секрети природи. І не забудьте про десять порад учасникові походу.
Десять порад учаснику туристичного походу.
1.    Перед тим, як відправитись у дорогу, перевірте за списком спорядження і покладіть його в рюкзак ( важкі предмети на дно, м¢які речі – до спини, легкі – зверху, під клапан – найбільш потрібні речі). Кожна річ у рюкзаку повинна мати своє місце.
2.    Щоб шкіряне взуття під час походу було м¢яким і не промокало, змастіть його риб¢ячим жиром або рициновою олією.
3.    У сирому вигляді можна пити лише джерельну воду. Воду з річки, струмка, колодязя потрібно знезаражувати. Для цього в неї необхідно додати 2 – 3 краплини йоду або 2 – 3 кристалика перманганату калію, або прокип’ятити. Під час руху воду краще не пити, в крайньому разі – прополоскати водою.
4.    Для розпалювання вогнища в будь-яку погоду треба мати таблетку сухого спирту або недогарок свічки. Розпалювати багаття слід на галявині, на березі річки або водойми. Вибране для цього місце розчищають, знімають на площі до 1м2 лопатою дерен і укладають його поблизу травою вниз. Залишаючи стоянку, згасле багаття заливають водою і засипають землею, зверху покривають раніше зняти дерном.
5.    Під час багатоденних походів необхідно уникати переходів у спеку, рухатися краще зранку або надвечір, а в спеку – робити привали.
6.    Під час вибору місця для ночівлі головне – безпека стоянки, наявність води і дров. Краще всього зупинятися в спеціально організованих для туристів місцях.
7.    Почорнілий, закопчений казанок можна почистити хвоєю або пучком трави хвоща.
8.    Щоб відігнати гнус, підкиньте у багаття ромашку або полин. Перед входом у палатку повісьте пучок полину або пижма.
9.    Ви подряпали руку або намуляли ногу, а бинта немає. Промийте листок подорожника і прикладіть його до ранки. Він і кров спинить, і біль зменшить.
10. Дізнатись про те, яка вас чекає погода в дорозі, можна по радіо, а також скориставшись народними прикметами.
Еколого-туристичний збір повинен проходити цікаво, щоби кожному його учаснику не було нудно. Тому потрібно розробити програму походу. Наводимо приклад програми дводенного походу.
Програма дводенного еколого-туристичного походу.
ДЕНЬ ПЕРШИЙ
1.Збір членів походу, виїзд.
2.Розбивка табору:
-       конкурс "Краща палатк".
  3.Обід:
-       конкурс "Як розпалити вогнище";
-       конкурс "Краща похідна страва".
  4.Урочисте відкриття еколого-туристичного збору:
-       обрання журі;
-       конкурс похідної пісні;
-       калейдоскоп конкурсів: ²Орієнтування на місцевості. Визначення сторін горизонту²²Вимір висоти дерев²²Вимір площі табору²²Звуки лісу²²Що залишилося на панчосі² та ін.
  5.Вечеря.
  6.Екофестиваль пісні ²Біля багаття².
  7.Сон:
-       конкурс ²"кладка в спальний мішок";
-       конкурс "Шнурівка палатки".
ДЕНЬ ДРУГИЙ
1.Підйом.
2.Ранкова гімнастика.
3.Сніданок:
-       конкурс "Кращий сніданок туриста".
4.Контрольно-комбінований маршрут:
-       спорядження рюкзака;
-       орієнтування в лісі за азимутом;
-       конкурс "Острів скарбів";
-       марш-кидок.
5.Обід.
6.Закриття походу:
-       інтелектуальні ігри – змагання;
-       конкурс кмітливих і допитливих;
-       оголошення переможців;
-       посвята новачків у ²Юних туристів - екологів².
7.Збирання табору.

8.Відʼїзд додому.


Робінзонада

Для дітей середнього шкільного віку замість туристичного походу можна провести гру-змагання ²РОБІНЗОНАДА². Свято готує вчитель разом із батьками. Визначається місце і час проведення, готуються атрибути та інвентар для конкурсів, призи. "Робінзонаду" можна проводити як серед учнів одного класу, так і між двома паралельними класами. Тільки за таких умов гра-змагання є ефективною. Головна мета "Робінзонади" - навчити дітей правильно поводитись у природі, не порушуючи її законів. Для проведення "Робінзонадикраще усього обрати лісову галявину. А починається свято з оголошення.

ОГОЛОШЕННЯ!


Ти дізнаєшся, як визначити сторони горизонту, як виміряти висоту дерева без приладів, як приготувати похідний обід з дарів  лісу, як живуть тварини, які звуки можна почути в лісі, якщо прийдеш на свято РОБІНЗОНІВ, яке відбудеться ____________________
Не забудь захопити із собою батьків!

Сценарій гри-змагання ²Робінзонада².
Вчитель
Читає вірш про ліс.
Ведучий
Увага! Увага! Увага! Надійшла телеграма від Робінзона Крузо (читає). Ось вже біля 350 років живу на світі я. Хто б міг подумати, що доля зіграє зі мною такий жарт! Одного разу викинувши мене на берег безлюдного острова і, майже не залишивши мені шансів для життя, вона згодом зробила мене довгожителем. 28 років провів я на цьому острові. Щоправда, мені поталанило, цей острів був райським куточком. І я почав розгадувати його таємниці.
Ви потрапили до лісу. Отож спробуйте розгадати всі його таємниці. Бажаю успіху! З повагою Робінзон Крузо.
Вчитель
З часів написання книги про Робінзона Крузо людей, які потрапили в подібні умови і опинилися віч на віч з природою, почали називати його ім¢ям. Сьогодні такими робінзончиками станемо й ми з вами. Пропоную вам поділитись на дві команди (учні діляться на команду"Лісовички" і команду "Лісові гноми"). Допомагати вам будуть симпатичні лісові дідусі АУ і ТИМОХА (їх роль виконують батьки). Якщо вам буде необхідна допомога, то покличте їх ось так:
                  1.
Заблукали ми у лісі
І не знаєм ні гу-гу.
Допоможе нам дідусик,
А покличем-но: Ау!
                  2.
Ой, Тимоха! Не секрет,
В лісі ти – авторитет!
Допомогу нам подай,
Про ліс правди не ховай!

А зараз переходимо до виконання конкурсних завдань.
²Розминка ²
(Ведучий по черзі загадує загадки кожній команді)

1.Сонечко в траві зійшло, усміхнулось, розцвіло, згодом стало біле-біле і за вітром полетіло.
(Кульбаба)
4.Вірно людям я служу, їм дерева стережу, дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним добуваю.
(Дятел)
2.Сімсот воріт та один вхід.
(Невід)
5.Ревнув віл на сто гір, на тисячу городів.
(Грім)
3.В теплий дощик народився, парасолькою накрився.
(Гриб)
6.Дивувались довго ми – збудували міст громи, та по ньому я і ти не зуміємо пройти. Він далеко і високо, досягне його лиш око.
(Веселка)
Конкурс 1
²Визначення сторін горизонту за місцевими ознаками²
(5 балів)
Умови конкурсу: учні повинні визначити самостійно сторони горизонту за відомими їм народними прикметами. Якщо вони не можуть цього зробити, вони можуть скористатися довідкою-підказкою, але за це втрачають 2 бали.
Довідка:
Визначити сторони горизонту в лісі можна за такими ознаками:
-       за річними кільцями пнів дерев, з південної сторони вони ширші, а з північної – вужчі;
-       мурашники в лісі, як правило, розташовані з південного боку дерев. південний бік мурашника пологіший, ніж північний;
-       великі пні, камені, скелі з північної сторони вкриті мохом;
-       північний схил яру, як правило, крутіший за південний, більш відслонений, з осипами, тріщинами, промоїнами; рослинність тут рідка і бурувата;
-       у похмуру і дощову погоду через нерівномірне висихання кори після дощу, на стовбурах дерев з півночі утворюється вертикальна темна смуга;
-       у першій половині літа трава густіша і вища з південного боку, з півночі – рідша й нижча. У другій половині літа з півдня трава звичайно більш пожухла.
Конкурс 2
²Визначення азимуту за допомогою годинника²
(3 бали)
Умови конкурсу: за допомогою інструкції учні якнайшвидше повинні визначити азимут без компаса.
Інструкція
Азимут можна визначити за допомогою циферблата годинника. Циферблат годинника поділено на 60 частин. Ціна однієї поділки, тобто однієї хвилини, дорівнює 6О. Щоб визначити азимут:
-       число 12 циферблата спрямовують на північ, тобто на орієнтир, яким позначено північний напрям з точки стояння;
-       візують поглядом з центра годинника лінію на орієнтир (предмет), що вказує заданий напрям, і запам’ятовують на циферблаті поділку, через яку проходить лінія візування. За ходом годинникової стрілки від числа 12 лічать поділки (хвилини) і множать їхню кількість на 6. Одержане число і буде азимутом у градусах.
Конкурс 3
²Визначення відстані до дерева²
(3 бали)
Умови конкурсу: за допомогою інструкції учні якнайшвидше повинні визначити відстань до дерева.
Інструкція
Щоб визначити відстань до дерева, можна скористатися найпростішим способом – вимірюванням кроками. Для цього необхідно знати середню довжину свого кроку, яку визначають за формулою:
K  = Р/4 + 37, де
Р – зріст людини в сантиметрах. Вимірюючи відстань кроками, зручніше лічити їх парами, відраховуючи кількість пар кроків під праву ногу.
Конкурс 4
²Визначення висоти дерева²
(3 бали)
Умови конкурсу: за допомогою інструкції учні якнайшвидше повинні визначити висоту дерева.
Інструкція
(див. Екскурсія №1)
Конкурс 5
²Знавці природи²

Умови конкурсу: командам пропонується по черзі визначити де-кілька видів рослин і розповісти про них все, що вони знають. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. Перемагає команда, яка визначить найбільше рослин.
Конкурс 6
²Голоси лісу²

Умови конкурсу: заздалегідь до конкурсу готується ромашка, на пелюстках якої записуються завдання. Учасники команд по черзі зривають пелюстки і виконують запропоноване завдання. За кожне  найбільш точне виконання учасники отримують 1 бал.
Суть конкурсу полягає в тому, щоб учасники команд відтворили голоси лісу: шелест листя, голоси птахів, дзюрчання води, звуки комах, тріскотіння сухого гілля, шурхіт повзаючих змій тощо.
Конкурс 7
²Святковий обід з дарів лісу²

Умови конкурсу: учні повинні приготувати обід з рослин лісу. При цьому враховується вибір виду (не дозволяється використовувати рідкісні і зникаючі види, які занесені до Червоної книги). Це своєрідний конкурс на виживання в умовах дикої природи.

Приклади страв:

Печене кореневище рогозу

З води дістати кореневище рогозу, спекти на вугіллі, зняти шкірочку і посолити до смаку.

Салат із папороті-орляка

Посікти очищені, відварені і промиті пагони, додати цибулі, приправити соняшниковою олією.

Суп з медуниці лікарської

На 2л води взяти до 600г трави медуниці, 200г картоплі, 60г цибулі і 100г. консерви свинини тушкованої. Картоплю відварити до готовності, додати посічену медуницю, цибулю, м¢ясо, сіль за смаком. Довести до готовності.
Конкурс 8
²Пісні біля багаття²

Умови конкурсу: розташувавшись навколо вогнища, команди по черзі виконують (тихо!) відомі їм пісні. Пісню необхідно заспівати від початку до кінця. Перемагає команда, яка знає більше пісень.

Після проведення "Робінзонади" підводиться підсумок роботи команд і відбувається нагородження.  У цьому змаганні не повинно бути переможців і переможених, тому що його мета – навчити дітей розуміти мудру книгу природи.


МАСОВІ ФОРМИ ЕКОЛОГІЧНОГО ВИХОВАННЯ

Екологічні ігри
Однією із найефективніших форм екологічного виховання є екологічні ігри. В них вирішується і реалізується ціла серія різних проблем комплексного навчання і виховання. Ігрова діяльність дитини – це ²нульовий цикл² майбутньої особистості. ²Яка дитина в грі, такою вона буде в роботі, коли виросте. Тому виховання майбутньої людини відбувається перш за все в грі². Ці слова належать А.С.Макаренку, великому поборнику дитячої гри. Гра – це шлях пізнання дитиною самої себе, своїх можливостей і здібностей.
Ігри – гарне доповнення до навчально-виховного процесу в розвитку різних сторін діяльності особистості: фізичного, психічного і інтелектуального. І хоча гра, на перший погляд, є розважальною справою, вона є все ж таки справою досить серйозною. Завдяки грі формуються і моральні якості дитини: чесність, порядність, гідність, самооцінка дій, підтримка товариша та ін., реалізується можливість випробувати свої сили.
У залежності від мети, яку перед собою ставить педагог, ігри можуть бути різноманітними: імітаційними, на увагу і спостережливість, на швидкість реакції і координацію рухів, розвиток творчих здібностей та ін. За характером пізнавальної діяльності учнів розрізняють репродуктивні, проблемно-пошукові та творчі ігри. Всі їх можна об’єднати в три основні групи:
·         динамічні або рухливі,
·         інтелектуальні
·         духовно-естетичні.
Динамічні ігри спрямовані на фізичний розвиток, інтелектуальні розвивають мислення, духовно-естетичні розкривають внутрішній світ дитини, її емоційно-творчу сферу діяльності.
Головна мета екологічних ігор полягає в розвитку потреби спілкування з природою, оволодінні нормами екологічно грамотної поведінки, розумінні багатогранної цінності природи (естетичної, санітарно-гігієнічної, науково-пізнавальної, рекреаційної, морально-етичної тощо), формуванні потреби природозберігаючої діяльності, відчутті себе частинкою природи, Землі і Всесвіту.
Динамічна екогра для дітей молодшого шкільного віку ²ЛАСТІВКА²
Мета: Усвідомлення дітьми потреби дбайливого ставлення до пташок.
Місце проведення:    галявина, спортивний майданчик.
Обладнання: стільці, печиво.
Мотивація: Погляньте у небо. Там літають пташки. Хто з вас не мріяв отак полетіти?! У кожної людини є потаємне бажання – літати як птахи. Здається: махнула крилом і легко-легко полетіла-полинула. А чи легко літати птахам і взагалі бути пташкою?

Правили гри: З учнів класу створюються дві команди. У кожній команді умовно виділяють пташенят – 3 учнів, батьків  - 2 учнів і комах – 5 учнів. Кожній комасі дають по три тістечка. Пташенята весь час сидять на одному місці і жалібно просять їсти. Батьки бігають за комахами, а ті втікають від них. Батько повинен спіймати комаху і забрати тістечко, яке віддає одному із свої пташенят. Комахи вибувають з гри тоді, коли в них не залишиться жодного тістечка. Гра закінчується в той момент, коли всі тістечка пташенята з¢їдять.
В кінці гри проводиться бесіда наскільки важко бути птахом. Учні повинні усвідомити, що життя птахів досить складне і тому необхідно оберігати кожну пташку.
Довідка: Робочий день ластівок триває біля 16 годин, з їжею вони прилітають до гнізда в середньому до 300 разів.
Інтелектуальна екогра для дітей молодшого шкільного віку ²МОРОЗИВО²
Мета: Визначити взаємозв’язки, які існують у природі, і з’ясувати їх значення.
Місце проведення : класна кімната.
Обладнання: Картки-моделі.
Мотивація:
Природа – наш багатий дім,
Живемо вільно ми у нім.
Питання ж полягає в тому,
Щоб з¢ясувати все у ньому.
Таке поставимо питання:
Яке у кого харчування?
Як співіснують кіт й корова?
І в чому тих зв’язків основа?
Сказав Петрусь дружку Данилі:
²Оці коти вже надоїли,
дахами бродять, ніби плачуть,
в кутку сидять, в коморі скачуть.
З корови користь всім відома!
Корову краще мати вдомНа що Данило відповів:
²Не жить корові без котів².
Чи насправді корова не може обійтись без котів? Допоможе нам розібратися в цьому гра ²МОРОЗИВО².
Правила гри: Учасникам гри видають картку з певним позначенням. Учні повинні утворити ланцюг природних зв’язків і пояснити свої дії. Висновок, до якого повинні дійти діти, - це зрозуміти складність і взаємопов’язаність усіх компонентів живої природи, її цілісність.
корова

кіт

конюшина

джмелі











морозиво

миші

молоко

Відповідь: Коти-миші-джмелі-конюшина-корова-молоко-морозиво.
Духовно-естетична екогра для дітей молодшого шкільного віку ²ЧАРІВНА КВІТКА²
Мета: Розкрити внутрішній світ дитини через процес творчої уяви шляхом розфарбування квітки.
Місце проведення: класна кімната.
Обладнання: малюнки-розмальовки, фломастери.
Мотивація: Жили-були два чарівники: Веселкофарб і Чорнофарб. Один любив день, а другий – ніч. Цілий день працював Веселкофарб у природі: розмальовував різними кольорами дерева, кущі, трави, квіти, пташок та інших тварин. Але коли наставала ніч, Чорнофарб все перемальовував у чорний колір. Одного разу, коли Чорнофарбу все набридло, він викрав у Веселкофарба його фарби. Вранці, коли Веселкофарб вирішив взятися за роботу, він помітив, що його дорогоцінні фарби зникли. З горя він почав плакати і змив своїми сльозами  з усіх рослин і тварин чорну фарбу. І стали вони всі білими. Що ж робити далі? І він згадав, що у нього є друзі – фломастери, які носять у своїх портфеликах школярики. Тому він звертається до вас, любі хлопчики та дівчатка, щоб ви допомогли йому розмалювати квіти і побороти злі чари Чорнофарба.

Правила гри: Кожному учневі роздається малюнок-розмальовка якої-небудь квітки, яку вони повинні зробити чарівною. Під час роботи учнів вчитель спостерігає за ними: чи правильно учні підбирають кольори до відповідної квітки. Визначається ступінь творчої уяви.


Екологічна вікторина
Популярністю серед учнів користуються різного роду вікторини. Вони активізують мислення, дають можливість перевірити знання про життя природи, зацікавлюють дитину, заставляють пильніше вдивлятись в оточуючий світ. Питання вікторини, як правило, починаються словами: ²Чому?²²Яким чином?²²Для чого?²²Як пояснити?²… навчити дітей цікавитись багатьма ²чому² і шукати в самій природі відповіді на них – складне і відповідальне завдання.
Вікторина ²ГРИБНА МОЗАЇКА².
Царство грибів. Воно зацікавить саме тих, хто захоплюється чарівним світом лісів і луків, збиранням грибів. Ця вікторина адресується всім, хто хотів би не лише проникнути в таємниці загадкового і дивовижного світу грибів, а й зберегти та примножувати його.
Питання:
1.    Які сигнали живої природи є індикаторами появи грибів?
2.    Чому гриби в народі називають лісовими овочами, лісовим хлібом?
3.    Чому грибниця (міцелій) гриба позбавлена сусідства з певними видами дерев або чагарників не розвивається і не утворює плодових тіл?
4.    Чому гриби нерідко виявляються червивими? Часто-густо розламуючи плодове тіло гриба, ми знаходимо в його тканинах личинок комах, що в повсякденні звуться червами. Чому, руйнуючи плодове тіло гриба, личинки не завдають ніякої шкоди його існуванню?
5.    Хто не помічав, що ходи, які лишають жуки-короїди у деревних стовбурах, бувають укриті білим нальотом. Учені встановили, що цей білий наліт є міцелієм гриба. Яку роль виконує гриб у цих взаємовідносинах?
6.    Деякі гриби ростуть, утворюючи кола правильної форми, які в народі назвали ²відьминими кільцями². Як пояснює це явище наука?
7.    Чи існує надійний спосіб визначення їстівних і отруйних грибів?
8.    Чому старі та гниючі гриби не можна вживати в їжу?
9.    Пояснити суть народних прислів’їв ²Пізній грибок, пізній сніжок²²Хто любить землі вклонитись – без нагороди не залишиться²²На те хміль, щоб на дубок витись, на те й дубовик, щоб в дубах заблудитись².
Відповіді:
1.    Якщо зацвітає осика – в бору з’являються зморшки. Біліє черемха – можна шукати підберезники. Заколосилося жито - з¢являються перші білі гриби. Плодоносить осика – настав час збирання підосичників. Цвіте липа – білі гриби з¢являються вдруге. Овес у восковій стиглості - з¢явилися опеньки справжні осінні.
2.    Як відомо з хімічних досліджень, у грибах міститься значна кількість білків, а вуглеводів значно менше, ніж у рослинах. У їстівних грибів виявлено вітаміни А, В1, В2, С, D, Р та ін., чимало мінеральних речовин та мікроелементів - залізо, калій, фосфор, кальцій, натрій, мідь, йод, марганець.
3.    Виявилось, що для утворення плодових тіл багатьох шапкових грибів необхідно, щоб їхній міцелій розвивався поблизу певних дерев або кущів. Доведено, що вони перебувають у симбіозі з корінням деревних порід, утворюючи мікоризи. Гриб отримує від дерева вуглеводи для утворення плодового тіла, а також вітаміни. Рослини – за допомогою гриба дістають азот, фосфор та інші речовини.
4.    Личинки комах живляться тканинами гриба. Міцелій гриба нагромаджує великі запаси поживних речовин, утворюючи плодове тіло, необхідне для формування мікроскопічних пор. Після їх розсіювання плодове тіло вже не потрібне грибу. Руйнуючи його, личинки комах не завдають ніякої шкоди існуванню самого гриба. Більше того, швидке руйнування плодового тіла навіть корисне: грибниця позбавляється непотрібного навантаження.
5.    Міцелієм гриба живляться короїди. Самка короїда, відкладаючи яєчка, висіває міцелій гриба на власних фекаліях. Білі гіфи міцелію розростаються і проникають у ходи, де живуть молоді комахи, які постійно об’їдають міцелій, що відростає.
6.    У деяких грибів міцелій росте в усі боки по радіусу, старші частинки відмирають, молоді живуть, розташовуючись по колу.
7.    Слід запам’ятати: жодного дійсно надійного способу визначення їстівних і отруйних грибів не існує.
8.    Не можна збирати старі, перезрілі і зіпсовані гриби: в їх шапках концентруються токсичні речовини, які викликають отруєння.

Екологічний аукціон
Цікавою формою екологічного виховання є екологічні аукціони. У них можуть брати участь всі бажаючі. Зміст екологічного аукціону полягає в тому, щоб учні розповіли якомога більше про природний об’єкт або явище, яке виставляється на аукціон.
Наприклад:
Ведучий :
На аукціон виставляється береза бородавчаста. Стартова ціна 10 балів.
1 покупець:
Розповідає про біологічні особливості берези  + 10 балів.
2 покупець:
Розповідає вірш про березу  + 10 балів.
3 покупець:
Співає пісню  + 10 балів.
4 покупець:
Розповідає про лікарські властивості берези  + 10 балів.
5 покупець:
Розповідає про народні звичаї, пов’язані з березою  + 10 балів  і т.д.
Виграє той, хто буде останнім. Він заробляє найбільшу кількість балів, зо що одержує приз.

Екологічна естафета
 Екологічну естафету краще проводити з молодшими школярами. Учні сідають по колу. Умови естафети прості: розігрується слово (загадка про рослину, тварину, природне явище тощо), хто відгадає – водить, з нього за годинниковою стрілкою починається гра. Наступний учень повинен назвати слово на останню літеру попереднього.
Наприклад: мак-копитняк-конюшина-абрикос-солерос-сосна і т.д.

Усний журнал
Усний журнал – одна із форм масової художньо-пропагандистської роботи з охорони природи. Його підготовка опирається на ініціативу і самодіяльність колективу з моменту зародження замислу. Не варто перетворювати усний журнал в набір коротких лекцій, доповідей або монтаж з віршів і пісень. Добре, якщо кожна сторінка усного журналу буде представлена окремим жанром. Спілкування учасників усного журналу, зміст виступів повинні носити характер імпровізації.
Однією з важливих вимог до організації усного журналу є обов’язкова художня ілюстрація кожної рубрики, сторінки. Набір засобів може бути різноманітним. Поряд з музичними творами це можуть бути номери художньої самодіяльності, інсценівки, кінофрагменти, діафільми, фотоматеріали тощо. Цікавими формами проведення усного журналу були б інтерв’ю, репортажі, бесіди, що записані на магнітну плівку; плакати, карикатури, розповідь-естафета з музичним супроводом, телепередача, живі картинки і таке інше.
Усний журнал на тему: "МИ ДРУЗІ ТВОЇ, ПРИРОДО!"
Емблема: пташка на долонях в променях сонця.

Сторінка 1 – Людина і природа: трагедія чи гармонія?
Ведучий:
(під звуки телетайпу):
q  Щодня фауна земної кулі біднішає, тому що зникає один вид тварин.
q  Щотижня ми назавжди втрачаємо один вид рослин.
q  Кожного року зникає мала річка.
q  Кожне десятиріччя підвищується радіоактивний фон майже вдвічі.
q  Постійно з¢являються нові невиліковні хвороби (наприклад СНІД).
З великою швидкістю зникають під сокирою людини тропічні ліси – ²легені планети² (їх площа дорівнює площі Великобританії)…
Цей перелік можна продовжувати. Так замислимось над питанням: людина і природа – це трагедія чи гармонія ?!
Виступ загону екологів на тему ²Суд над порушниками природи² (за окремим сценарієм, що є колективною творчістю учнів).
Сторінка 2 – Охорона природи.
Ведучий:
Пробудись від сну, розплющ-но очі,
Подивись, навколо світ який!
Є ще зорі, і ще світить Сонце…
Й не такий вже він сумний.

Ось метелик сів на квітку орхідеї,
Чути гул бджоли в вишневому саду,
Ароматом п¢янить в лісі від лілеї,
Ластівки комашок ловлять на льоту.

Глянь: ширяє в небі сокіл,
І росіють трави вранці, на зорі.
І який усюди, Боже, спокій!
Благодать ще є на скривдженій Землі!

За столом займають місце члени КОАПП – комітету охорони авторських прав природи, які обговорюють заздалегідь визначене питання з охорони рослинного чи тваринного світу.
Сторінка 3 – Правила поведінки в природі.
Виступ екологічної бригади (один із сценаріїв поданий далі). А тут учні розповідають у віршованій формі основні правила поведінки в природі. Наприклад:
Якщо ти взяв собаку в ліс –
Тримай її на повідку,
Щоб не полохати звірят
І пісню птахів голосну.
Сторінка 4 – Жива вода.
Ведучий:
Людино, пам’ятай завжди:
Символ життя – вода на Землі!
Економ її та бережи,
Щоб жили люди і сади!
Учні показують балет-пантоміму ²Пригоди крапельки² (про кругообіг води в природі), пояснюючи (голос за сценою) при цьому значення води в природі і житті людини. Можна показати лялькову виставу на цю ж тему.
Сторінка 5 – Охорона природи – справа моя і кожного.
Радіорепортаж учнів з науковцями, представниками комітету охорони природи, цікавими людьми тощо.
Закінчується усний журнал рядками авторських віршів дітей.
ВЕСНЯНІ АКОРДИ
Понад дзвінкою рікою
Верби зітхають старі…
Вітер легкою рукою
Хмарку малює мені.

Вчиться трава зеленіти,
В пахощах – срібні сади,
Радо у рідному світі
Птах підбирає лади.

Все гомонить і вирує,
Тішиться сонячним днем…
Вечір, мабуть зачарує
Піснею Мавки мене…





Екологічний турнір
Однією із дієвих форм роботи з старшокласниками є проведення екологічних турнірів. Мета турніру – розкрити інтелектуальні і творчі здібності кожного його учасника. Тема кожного турніру оголошується за 2–3 тижні до його проведення, що дає можливість підготуватися до нього командам класів. Склад команди повинен бути неоднорідним, тобто до неї повинні входити учні-інтелектуали, учні-митці, учні-спортсмени. У турнірі беруть участь дві команди.
Попередньо до турніру заготовлюється велика кількість орденів, які видаються щоразу за правильну відповідь або швидке виконання завдання кожному учаснику. Форма ордену може бути довільною, все залежить від фантазії самих учнів.
Турнір складається з трьох блоків: інтелектуального, динамічного і художньо-естетичного.
Інтелектуальний блок складається з трьох геймів. Перший гейм – розминка. Під час розминки питання задаються учасникам обох команд. Учасник команди, який дасть правильну відповідь, отримує орден. Учасники, які набрали більше всього орденів, запрошуються у другий гейм – доріжки (всього 12 чоловік) доріжки мають форму класиків і розкреслені на підлозі:

1
2
3
4
5
6
7
8
9


1
2
3
4
5
6
7
8
9


1
2
3
4
5
6
7
8
9

Кожному учаснику задається по три питання. За кожну правильну і повну відповідь учасник отримує орден і має право зробити три кроки; за правильну, але неповну відповідь – лише два кроки; за відповідь зроблену при допомозі членів команди – один крок; якщо відповіді немає – жодного кроку. У випадку, коли відповідь на питання для однієї команди, дали учасники протилежної команди, вони отримують право зробити додатковий крок. Перемагають ті, у кого найбільше балів і орденів (всього 6 чоловік).
Третій гейм проводиться у вигляді гри "Поле чудес" або "Що? Де? Коли? ". У ньому визначається індивідуальний переможець інтелектуального туру.
Другий блок – динамічний, також складається з трьох геймів: перший – це виконання завдань на спостережливість і увагу; другий – на швидкість реакції і витривалість; третій – на вміння орієнтуватись у просторі. Всі завдання виконуються з урахуванням часу, точності і правильності дій. Після першого гейму відбирається 12 учасників, після другого – 6, після третього – 1, який стає індивідуальним переможцем.
Третій блок – художньо-естетичний. З кожної команди обирається три учасники, які отримують конкретне завдання. Оцінюється ступінь творчої уяви і фантазії, а також внесок кожного учасника у виконання завдання.
Командну першість отримує та команда, яка заробить найбільшу кількість орденів і балів.
Для оцінювання роботи команд створюється журі з вчителів школи: природничника (біолога, хіміка, фізика, географа), вчителя фізкультури і вчителя образотворчого мистецтва. Вести екологічний турнір може старшокласник або вчитель.
Екологічний турнір на тему:²КОМАХИ І БІОСФЕРА².
Перший блок – інтелектуальний.
Гейм 1 – Розминка:
1.    Запилення рослин водою називається гідрофілія, вітром – анемофілія, птахами орнітофілія, летючими мишами – хіронтерофілія, а комахами - …    (ентомофілія).
2.    У розвитку комах існує стан тимчасового фізіологічного спокою - …      (діапауза).
3.    Комахи, які живляться листками, називаються листоїдами, корою – короїдами, коренями – коренеїдами, квітками - … (квіткоїдами).
4.    Наука, яка вивчає загальнобіологічні основи й закономірності поведінки тварин називається … (етологія).
5.    У Новій Зеландії, куди європейці завезли конюшину рожеву, вона не давала насіння. Питання вирішилось тоді, коли були завезені до Нової Зеландії … (джмелі).
6.    Комахи, які живляться трупами тварин, називаються некрофаги, виділеннями тварин – капрофаги, іншими комахами – ентомофаги, рослинами - …   (фітофаги).
7.    Птахи і ссавці – теплокровні (гомойотермні) тварини, а комахи - …     (холодокровні або пойкілотермні).
8.    У залежності від способу живлення ротовий аппарат у комах може бути різним: гризучим, лижучим, смоктальним і т.д. у самки комара він …   (колючо-смоктальний).
9.    У комах розвинені, як правило, пара складних фасеточних очей. Одиницею їх будови є …    (оматидій).
10. Комахи виділяють у навколишнє середовище біологічно активні речовини – феромони, які сприймаються іншими особинами даного виду і впливають на їхню поведінку. Є феромони тривоги, оборони, слідові та ін. А як називають статеві феромони?     (атрактанти)
11. Які комахи в дорослому стані ніколи не живляться?  (оводи)
12. Представники якого ряду комах абсолютно не мають крил? (блохи)
13. У більшості комах лялечки нерухомі. Але існують комахи, у яких лялечки активно рухаються. Живуть ці комахи біля водойм. Хто вони?   (струмкарі)
14. Надкрила багатьох короїдів спеціально пристосовані таким чином, щоб викидати тирсу з ходів. Як називається це пристосування?  (візок)
15. Поява в художніх музеях на полотнах митців рудої личинки є сигналом небезпеки – колекції загрожує повне знищення. Яка комаха загрожує музейним полотнам?   (музейний шкіроїд)
16. Єгиптяни обожнювали цього жука, його зображення вибивали на камінні, він був символом руху Сонця по небу… Що це за жук?   (священний скарабей)
17. Травневий хрущ після пересування по землі займає стан спокою. Відчуваючи магнітне поле Землі, його тіло розміщується завжди у напрямках … Яких? (схід-захід, північ-південь)
18. Мусі достатньо торкнутися кінцівками якого-небудь предмета, щоб зробити хімічний аналіз його поверхні. Яким способом проводить свої досліди муха?  (електричним)
19. Яка маленька тварина примушує тікати левів і слонів?  (бродячі мурашки)
20. Де споруджені пам¢ятники комахам?  (США, штат Алабама, м. Ентерпрайз. Австралія, м.Квінсленд)
21. і т.д., всього питань має бути до 40.

Гейм 2 – доріжки:
Питання
Відповідь
1. К.Лінней висловився про синю муху таким чином: ²Три сині мухи з¢їдають труп коня з такою ж швидкістю, з якою би це зробив лев². Що мав на увазі К.Лінней?
Личинок трьох мух достатньо для того, щоб розкласти труп коня.
2. Цих комах знають всі, навіть малі діти. Але мало кому відомо, що у старовину їх використовували для лікування зубного болю. Їх висушували і товкли на порох. Достатньо було внести в дупло хворого зуба цей порошок, як одразу припиняється зубний біль. Про яку комаху йде мова?
Сонечко семикрапкове.
3. В пустелі Наміб, що в Південній Африці, де майже ніколи не буває дощу і немає ніяких рослин, живуть жуки-чорнотілки. Чим же вони там живляться? І звідки вони беруть воду?
Вони живляться рештками рослин, які заносяться туди вітром. Вони утворюють воду біохімічним шляхом, при окисленні сухої їжі.
4. Деякі види термітів розводять у своїх гніздах цвілеві гриби, утворюють так звані²грибні садки². Для чого це вони роблять?
Цвілевими грибами терміти годують свої личинок.
5. Відомо, що під час русько-турецької війни 1768 – 1774 рр. Від висипного тифу померло людей більше, ніж від поранень і ніж було вбито. Як ви думаєте, чому?
Відомо, що висипний тиф переносять воші, а зараження вошами відбувається при тісному контакті і скупченні людей, які потрапляють у важкі антисанітарійні умови.
6. У природі існують співучі комахи. Крім відомих вам цвіркунів, на півдні України та в тропічних країнах водяться цикади. Французький байкар Лафонтен написав про них байку, а відомий російській байкар І.Крилов на її основі створив відому кожному з дитинства байку, але при цьому припустився помилки і в ній з¢явилася комаха, яка не вміє ані стрибати, ані співати, проте досить розповсюджена під Санкт-Петербургом, де й проживав І.Крилов. Про яку комаху йде мова і чого не знав І.Крилов?
Мова йде про бабку. І.Крилов був необіз-наним в ентомології і переклав слово ²цикада² як ²бабка²(на російській мові ²стрикоза²), тому що народної назви для цикад у росіян не було.
7. на поверхні води, особливо озер, завжди можна побачити комах, які досить швидко по ній бігають – це водомірки. Допомагають їм бігати не тільки відповідно пристосовані кінцівки, з часом комаха все одно б потонула. Що ще допомагає водоміркам бігати по воді?
Їх кінцівки змащені жировою речовиною і тому вони не змочуються водою.
8. Оса бджолиний вовк полює на робочих бджіл. Одним ударом жала вона вбиває бджолу і починає здавлювати щелепами черевце і груди бджоли для того, щоб видавити меду, який вона пожадливо злизує. Оса це робить доти, поки не витисне увесь мед до останньої краплі, після чого віддає мертву бджолу своїм личинкам. Але, якщо мед залишиться, то… Що ж може трапитись?
Якщо в середині бджоли залишиться хоча би крапелька меду, то личинки, які її з¢їдять, загинуть, оскільки він для них є смертельною отрутою.
9. Під час польоту комах на них діють повітряні маси, вітер, волога та ін. Фактори. Під час їхнього польоту можна виділити три вісі, які можуть повернути комаху у стійкий стан. Обертання навколо вертикальної вісі називається гасанням, навколо повздовжньої вісі – креном, навколо горизонтальної – тангажем. Повернення комах у стійкий стан здійснює орган зору. Яке значення мали ці данні для людини?
На основі цих знань людина створила прилад, який дозволяє утримувати літак пілотам у стійкому положенні.
10. На території Чернівецької області створено ентомологічний заказник ²Чарівне крильце². Які комахи і чому в ньому охороняються?
Стафілоподи і жужелиці, тому що вони є хижаками і поїдають волохату гусінь інших комах.
11. (Учаснику гри видається листок з галом) Що це як воно утворюється?
Гала – розростання тканини рослин як протидія на ушкодження комахами.
12.(Учаснику гри видається кора з ходами короїда-типографа) Чия це робота?
Як правило, самців короїда-типографа.
13. У старовину давно помітили, що якщо до ранки прикласти потовчених мурах, то вона швидко гоїться, зникає запальний процес. Сьогодні це явище ми б назвали бактерицидною дією. На чому базується бактерицидна дія отрути мурах?
Отрута мурах містить антибіотики, які вбивають грибки і бактерії, в тому числі й хвороботворні: стрептококи і стафілококи, тиф, холерний вібріон, туберкульозну паличку.
14. Відомо, що в першій половині минулого століття європейці завезли до Австралії кактус опунцію для створення живих парканів. Опунція стала швидко розмножуватись і в 1920р. зайняла площу в 24 млн. га, що стало справжнім лихом для Австралії. Чому таке стало можливим?
Тому що в Австралії не було природного обмежувача росту опунції – фітофага огнівки кактобластіса.
15. Людина отримує від бджіл мед, пергу, прополіс, віск, маточкове молочко й отруту. З чого бджоли виробляють ці продукти і яким чином?
Мед виготовляється з нектару квітів, який зазнає складної переробки у медовому шлунку бджоли. Тут із нектару всмоктується вода, він збагачується ферментами, органічними кислотами. Дозрівання меду відбувається в сотах. Перга – продукт, який бджоли виготовляють з пилку і особистих виділень. Прополіс – бджолиний клей виготовляється з виділень бруньок рослин і бальзаму оболонок пилкових зерен квітки. Бджолина отрута виділяється двома залозами, які знаходяться на черевці.


Гейм 3 – Поле чудес.
1.     Дорослі комахи цього виду смокчуть соки вегетативних органів хлібних злаків, личинки – поїдають їх зерна.
(Клоп-черепашка)
2.     Личинка цієї комахи розвивається в грунті 17 років, а доросла особина живе близько півмісяця.
(Цикада)
3.     Коли говорять, що осіння муха боляче кусає, мають на увазі не хатню муху, а її кровопивцю-двійника.
(Жигалка)
4.     З цією комахою мало хто може позмагатися в перевезенні вантажів. Слон масою 5т насилу підіймає вантаж 1,5т, а ця комаха спокійно тягне вантаж, що в 100 разів важчий за неї.
(Мурашка лісова)
5.     Їх розводять на біофабриках і використовують для біологічної боротьби з шкідливими лускокрилими. Личинки розвиваються в яйцях та личинках інших комах, а дорослі особини живляться нектаром.
(Трихограма)
6.     Живе цей метелик в Південній Америці і є найбілшим метеликом нашого світу: 9см завдовжки і 27см розмах крил.
(Агрипіна)

Другий блок – динамічний.
Гейм 1 – завдання на спостережливість та увагу.
Зміст завдання: на ділянці луки площею 5м2 розкладають на певній відстані сірники (кількість вибирається довільна, але не повинна перевищувати 20), які імітують різних комах. Учасники гри за 10 хвилин повинні знайти всі сірники.
Гейм 2 – завдання на швидкість реакцій і витривалість.
Зміст завдання: учням пропонується гра "Комахи і жаба". Для гри потрібна мотузка довжиною 3–4 м, до кінця якої прив’язують м’яч і плоскі тарелі з цупкого картону – 15–20 шт. Учаснику, який відіграє роль жаби, до шиї або правої руки прив’язують вільний кінець мотузки. Другий учасник (з протилежної команди) стає навпроти на відстані 1-12 м і кидає тарелі у напрямку до жаби. Тарелі відіграють роль літаючих комах. Перший учасник повинен збити м’ячем пролітаючу мимо ціль. Потім учасники гри міняються ролями. Перемагає той, хто зіб’є найбільшу кількість тарелів.
Гейм 3 – завдання на вміння орієнтуватися у просторі.
Зміст завдання: учасникам пропонується гра ²Бджоли і сонце². Гра проводиться у темному приміщені, де довільно розставляють світильники. Учаснику зав’язують очі чорною хусткою, обертають на місці і починають гру за принципом гаряче - холодне.

Третій блок – художньо-естетичний.
Зміст завдання: під мелодію Римського-Корсакова "Політ джмеля" учитель читає рядки із казки О.Пушкіна Сказка о царе Салтане…:
К морю князь, а лебедь там
Уж гуляет по волнам.
Князь опять: дуща-де просит…
Так и тянет, и уносит…
Вмиг обрызгала его.
Тут он очень уменшился,
Шмелем князь оборотился,
Полетел и зажужжал,
Судно на море догнал,
Потихоньку опустился
На корму – и в щель забился…

Чуду царь Салтан дивиться –
А царевич хоть и злится,
Но жалеет он очей
Старой бабушки своей;
Он над ней жужжит, кружится –
Прямо на нос ей садится,
Нос ужалил богатырь;
На носу вскочил волдырь.
И опять пошла тревога:
²Помогите, ради бога!
Караул! Лови, лови,
Да дави его, дави…
Вот ужо! Пожди немножко,
Погоди!… А шмель в окошко,
Да спокойно в свой удел
Через море полетел.
 (у перкладі)
Гості князеві вклонились 
І в дорогу відрядились. 
Князь до моря йде і знов 
Лебедицю там знайшов. 
Князь їй знову: «Серце просить, 
Так і тягне, і підносить...» 
І вона ізнов його 
Вмить оббризкала всього. 
Князь тут зменшився, стулився, — 
І джмелем умить зробився. 
Полетів щодуху джміль 
І кораблик серед хвиль 
Наздогнав в одну хвилинку 
Та й забився у щілинку…

Гості слухають, мовчать, 
Сперечатись не хотять. 
Цар повірив небилиці, 
А царевич, хоч і злиться, 
Та не хоче зло вчинить, 
Бабку рідну осліпить. 
Він над бабою кружляє, 
Просто їй на ніс сідає, 
Та як вжалить богатир — 
Так і вискочив пухир! 
Тут ізнов пішла тривога: 
«Ой, рятуйте, ради Бога! 
Ґвалт! Лови, лови, лови! 
Та дави його, дави!.. 
Ми ж тебе... Зажди хоч трішки! 
Стій!..» А джміль — в віконце нишком 
Та над морем загудів 
І додому полетів. 

Учасники гри повинні під музику відтворити (зіграти в ролях) описані події.



Екологічний вечір
Екологічне виховання в школі сьогодні неможливе без використання народознавчих, фольклорних, етнографічних виховних традицій, в яких закладена народна філософська думка, ідея гуманного ставлення до природи, її багатств.
Поряд з нетрадиційними формами екологічного виховання, зберігаються й класичні, до яких належить проведення шкільних вечорів. Готуючи сценарій вечора до того чи іншого екологічного свята, в нього можна включити елементи народознавства або повністю присвятити вечір обрядам, які тісно пов’язані своїм змістом з природою. Саме така форма сприяє вихованню національної свідомості майбутнього громадянина нашої держави на високих ідеалах і традиціях українського народу.
²ПТАХИ НАМ НА КРИЛАХ ВЕСНУ ПРИНЕСЛИ²
(сценарій еколого-народознавчого вечора)
Актова зала прикрашена вишитими рушниками, плакатами і малюнками про птахів. На центральній стіні – домотканний килим, на боковій – стенд "Народний пташиний календар" До люстр на довгих нитках прикріплені зроблені з паперу птахи.
Дія I
Автор:
Ось і наступила сонячна Весна. Навесні разом з першими квітами, з теплим сонячним промінням, з дзвоном потоків повертаються в рідний край перелітні птахи. Життя людей нерозривно пов’язане з життям птахів. До птахів людину поривало завжди, мабуть тому, що її мрією було злетіти високо-високо в небо і подивитися на рідну землю з висоти. Зачаровують людей і чудові пташині пісні. Тому всі великі свята Весни пов’язані з птахами. І перше з них Тимофія-Весновія.
(з гомоном на сцену виходять дівчата і хлопці в народному одязі)
Учень 1:
Ой, дівчата і хлопці, так сьогодні ж свято Тимофія-Весновія.
Учень 2:
Тимофій, Тимофій
Ти нам бочки погрій.
Учень 3:
У цей день десь далеко-далеко наші пташенята вирушають у вирій на Батьківщину.
Учень 4:
Благослови, мати,
Весну закликати,
Весну закликати,
Зиму проводжати!
Зимоньку в візочку-
Літечко в човночку.
Учень 5:
Маленька пташка
Високо літала,
У Бога питала:
-Віддай, боже, ключі
Зимоньку заперти,
Літечко відперти.
Учень 6:
Галонько – ключнице,
чорная ключнице,
ти вилети – з-за моря
та винеси два ключі,
два ключі у золоті,
а третій ключ – у сріблі!
Ти замкни зиму,
зиму холодну та голодну!
Відчини літо,
літо тепле та веселе.
               (укр. нар. поезія)
Дія II
Автор:
Проворі тіні берег красять,
Гудуть десь бджоли у дуплі,
На камінь ящірка вилазить,
Припав метелик до землі…
Зірвавши саван, степ сміється,
Гуляє хвиля по лугах,
Вінком веселим хмара в’ється,
З таємним окликом несеться
Під сонцем першим зграя птах..
М.Філянський

Вже і 22 березня. У цей день велике свято – 40 святих. Люди здавна вірили, що в цей день на Батьківщину прилітає 40 птахів. І перший з них жайворонок.

(грамзапис голосу жайворонка, на його фоні дівчина читає вірш)

Вийся, жайворонку, вийся над полями,
Розважай людську тугу ти піснями.


В небі, чистім і прозорім, Сонце сяє,
Наче в морі, в жовтім житі, хвиля грає.

Подивись: женці схилились, потомились
І від праці, від тяжкої, потом вкрились.


Розважай же їх піснями ти дзвенкими…
Вийся, жайворонку, вийся все над ними.

(виходить хлопець і читає легенду про жайворонка)
Жайворонок.
Тяжко працювали хлібороби на полі у ті давні часи. Ходили за плугом, орали, сіяли, волочили і чули, як болить у них кожна кісточка, як ниють крижі. Якась втома насідала на тіло. Аж ось йшов полями старий дідусь. Зустрівся з сівачем, поцікавився його працею, зрозумів, що сумно хліборобам ореться, бо немає кому розвеселити їх. Нахилився, взяв у руки грудку землі і кинув високо-високо, аж під хмари, і промовив:
- Живи воронком! Жайворонком!
І в ту ж мить вилетіла із грудки невеличка сіра пташечка та як заспівала веселим дзвінким голосочком, та почала кружляти над головою хлібороба, та заливатись дзвінкою піснею. Заслухався сівач піснею жайворонка і відчув приплив свіжих сил, а серце охопила дивна радість. І забув за втому, за мозолі на руках, стало легко в праці й на душі.
- Пам¢ятай, сівачу, та іншим передай,- сказав дідусь. – Якщо будеш на ниві раніше, ніж заспіває жайворонок, то на цілий рік станеш невтомним і збереш багатий урожай. Бо хто рано встає, тому й Бог дає.
І зник дідусь. З тих пір, тільки спливуть весняні води, ще в ярах подекуди лежить сніг, а жайворонок вже співає на полях і нагадує селянинові, що пора плуг гострити. І не вгаває його пісня, лунає вона весною і літом над нивами. Від того співу, кажуть, краще колоситься жито, наповнюється добром колос.
Автор:
У цей день пекли печиво у вигляді жайворонків. Їх роздавали дітям, і ті з гомоном і дзвінким сміхом бігли закликати жайворонків, а разом з ними і Весну-красну. В печиво клали іноді копійку. Вірили, що той, кому попаде жайворонок з копійкою буде цілий рік щасливий. Дивіться уважно, може комусь з вас й поталанить.

(в цей час до зали виходять дівчата, вони роздають печених жайворонків і приспівують):

Жайворон, жайворонок!
На тобі зиму, а нам літо!
На тобі сани, а нам візок!


Жайворонки, прилітайте,
Холодну зиму забирайте,
Вона нам надоїла,
Весь хліб у нас поїла.

Жайворонки, прилітайте,
Красну Весну закликайте.
Прийде Весна –
Зацвіте земля!
Автор:
Весна, весна! Яка блакить,
Який кругом прозор!
Садками ходить брунькоцвіт,
А в небі – злотозор.

Ще синій ліс не зеленів,
Але квіток проріст
Уже підняв і розрізнив 
Торішній злеглий лист.

А там в високій глибині
де тоне тонь ясна,
Перловий жайворонь тонить:
Хмар-хмарова Весна!
П.Тичина

Разом із жайворонком прилітають і шпаки.

(виходить хлопець і читає вірш)

Знов прибули до нашої шпаківні
Її, мабуть, торішні хазяї
І зразу співи почали свої
Насмішкуватим спрямуванням дивні.
Оригінальності від них не ждать!
Шпаки – це імітатори веселі:
То іволога у пісні їх дзвенить,
То хлопчик, друзів кликучи, свистить,
То соловейко розсипає трелі,
То колесо незмазане скрипить.
Так ото сусіди наші втішні
Шпак не від того, що, як спілі вишні,
Покуштувати, що воно на смак, -
Та садових повзучих розбишак,
Неситу гусінь, нищить так ретельно,
Що той грішок не майте за смертельний,
Шануйте друга… Де ж таки без хиб
Ви друга на землі знайти могли б?
                                    М.Рильський
Дія III
Автор:
Швидко минають дні. Ось вже і 30 березня – свято Теплого Олекси. Про цей день в народі кажуть: зверху пече, знизу тече. Весняні птахи і тепле сонечко особливо радували дітей. Тому більшу частину дня вони проводили на дворі, де грали в ігри і водили хороводи.

(дівчачий хоровод)
Спасибі тобі, Боже,
Що з зимою попрощались,
Що весни діждались!
Поможи нам, Боже,
В добрий час почати
Весну закликати!
Прийди, прийди, весно,
Прийди, прийди, красна,
Принеси нам жита,
Принеси нам цвіту
В наші хороводи,
Щоб сплести віночки,
Походить в таночку.
Іде весна, іде
На золотім коні,
В золотім жупані,
Виїздить сохою,
Сиру землю оре,
Сіє, боронує.
Везе, везе весна,
Везе, везе красна,
Ясні дні, часті дощі,
Зелені трави,
Красні квіточки
Нам на віночки.
Дія IV
Автор:
Чудове свято у Православній церкві – Благовіщення. Люди вірують, що в цей день Бог благословляє землю і можна після нього починати роботу в полі. У народі була думка, що якщо гуска в цей день знесе яйце і насидить його, то вилупиться пташеня-каліка. Це йому від Бога за те, що посмів у цей день працювати.
Люди здавна вірили, що саме в цей день прилітає до рідних берегів лелека-чорногуз. Любов до цього птаха породила багато легенд.
(виходить хлопчик і читає легенду)

Жив в одному селі чоловік. Ходив завжди повільно і поважно, ледь-ледь пересуваючи ногами, при цьому високо піднімаючи коліна. Прозвали за це його дорослі і діти ²Леле-кале². Де він не з¢явится, там за ним діти біжать і дражняться:
- Леле-кале, поволі йде, поволі йде – сам себе несе…
Одного літа сталася в тих місцях страшна посуха. Висохло все… Тільки одне болото, що було далеко від села, не висохло. От люди зібрались і пішли туди по воду. Йшли довго, щоб за дня встигнути туди і назад. Тільки Леле-кале поки зібрався, поки білий одяг вбрав, поки діжку знайшов, то й півднини пропало. А потім пішов поважно і поволі до того болота. Поки його дістався, настав вечір. Підійшов до місця, де була чиста вода, хотів зачерпнути, а звідти цар водяний й каже:
- Ото давно ніхто до мене не заходив так пізно. Цього року я тебе до себе на службу візьму. Будеш моє царство охороняти.
А чоловік і каже:
- Не такий я, щоб кожній нечисті служити.
Тоді схопив водяний чоловіка за ноги і давай тягнути. Почав чоловік вириватися, тягнувся-тягнувся, і в якусь мить перетворився на білого птаха з довгими ногами. Вдарив він водяного дзьобом, аж кров пішла, той і відпустив його. Як виривався птах, зачепив багно крилами і стали вони по краях чорними. І полинув птах високо-високо, а водяний вслід йому крикнув слова прокляття:
- Все одно будеш мені служити, бо з цієї днини ти будеш їсти усіляку нечисть і гидоту, що живе на землі і в багні.
А птах полетів до рідної оселі, сів на даху біля комина і простояв там сумуючи всю ніч.
Вранці побачили селяни гарного птаха на хаті Леле-кале: білого як сніг, з довгим дзьобом, ногами і шиєю, та чорним пір¢ям на кінцях крил. І прозвали цю пташку люди ²Лелека-чорногуз².
Автор:
Відтоді живе на землі чудовий птах, який поїдає болотних тварин.

Вже розносять небо
По землі лелеки,
І скликають зелень
Молоді смереки…


Скільки раз тебе нам
Народили весни,
Світку наш карпатський,
Світку наш чудесний!

Дія V
17 квітня – Йосипа-співця. У цей день журавель перший раз крикне. В народі казали так:
На Йосипа-співця
Чути голос журавля.
Учень 1:
Як у нашому селі
В крицю вдарять ковалі,
Як у небі голубому
Закурличуть журавлі, -
Так і знай: не за горами
Із пахучими вітрами,
Йде весна по всій землі.
Б.Олійник
Автор:
Жура, журба, журавлі – в них один корінь. На Батьківщину журавлі прилітають нечутно, а восени тужливо прощаються, ніби назавжди. І так жалібно курличе журавель, що люди стали вірити в те, що журавлі забирають з собою на небо душі померлих. І коли вони летять, нагадують нам про них, щоб ми ніколи їх не забували.

(ансамбль дівчат виконує українську народну пісню Журавлі - Чуєш, брате мій…)
Дія VI
Автор:
Наступив травень. А з ним і прийшло свято Юрія. Юрій весну зачиняє, красне літо відкриває. У цей день прилітають ластівки, серпокрилець, вівчарик-ковалик. Але найголовнішою подією цього дня є те, що зозуля прилітає і свій голос подає.

(виходять дівчата і водять хоровод)

²Куку, куку², - чути в ліску
ходімо співаймо,
радо вітаймо
божу, божу, божу весну.                  2 рази

²Куку, куку², - чуємо все:
гаєм, лісочком,
бором, поточком,
голос, голос, голос гуде.                  2 рази

²Куку, куку²,- пташко мала,
ти нам співала,
правду казала,
щезла, щезла, щезла зима.            2 рази


Дія VII
Автор:
Останнім на Батьківщину прилітає соловейко. Вважають, що 15 травня на свято Бориса і Гліба, він вперше заспіває свою чудову мелодію. Багато в народі про солов’я складено легенд, приказок, пісень, прислів’їв тощо. І майже всі вони – про кохання. І це закономірно, бо робота в полі йде до завершення і з¢являється час посидіти ввечері та вночі на лавочці біля хати і послухати чудовий голос солов’я. Давайте і ми його послухаємо, без зайвих слів.

(грамзапис пісні солов’я)
Завіса




Екологічна лінійка
Традиційною формою екологічного виховання в школі залишається проведення лінійок. Проводяться вони постійно або в межах тижнів і місячників екології. Розрахована лінійка, в першу чергу, на учнів середніх класів. Тому вона повинна бути короткою, емоційно і змістовно насиченою.
Лінійка пам’яті ²ЧОРНОБИЛЬ – НАШ БІЛЬ²
(до Дня скорботи, річниці Чорнобильської катастрофи).

На сцену виходять ведучі
Ведучий 1:
Це в квітні сталося, коли
Рожевим цвітом квітне сад,
У полі ходять трактори,
Птахи із вирію летять.
Ведучий 2:
Це в квітні сталося, коли
Коханням сповнені серця,
Бджолиний гул гуде в дворі
І щастям повниться душа.
За сценою звук сильного вітру і потужний голос, записаний на звуконосіях²І засумував третій ангел, - і велика зоря спала з неба, палаючи, як смолоскип. І спала вона на третину річок та водні джерела. А ймення зорі тій Полин. І стала третина води, як полин, і багато людей повмирали з води, бо згоріла вона².
(Об¢явлення св.Іоанна Богослова 8, 11-12)

(Відкривається завіса, в центрі сцени 6 учнів схилились над одним. 6 – в білій одежі, 1 – в чорній з червоною хусткою в руках. За сценою лунає звук сильного вітру і вибуху. Під час вибуху діти в білому падають на підлогу, а дитина в чорному поступово піднімається і колише хусткою над головою).
Ведучий 1:
Атомний Вій опустив бетонні повіки,
Коло окреслив навколо себе страшне,
Чому Звізда-Полин упала в наші ріки?!
Хто сіяв цю біду і хто її пожне?
Л.Костенко
Ведучий 2:
Жахлива мить, жахливий час,
Як вовк в ночі, що виє…
Яка ж біда спіткала нас?
Чорнобильська подія.
Ведучий 1:
Подія, що жахнула світ,
Яких ще не бувало…
Подія неминучих літ.
За що це нас спіткало?!
Ведучий 2:
За що розплачуємось ми?
За що невинні гинем?
В кого спитати? У землі?
В кого шукать надії?
Ведучий 1:
Вкраїно мила й рідна
Твоя земля прекрасна –
Тепер отруєна земля,
Тепер земля нещасна!

Ведучий 2:
Весна така – аж небувало! – добра:
Яріє рунь. Димує оболонь, -
А в пам¢яті димлять на плечах роби
Найперших з перших, що пішли в огонь…

На сцену виходять 6 хлопчиків із запаленими свічками в руках.
Голос за сценою:
Хроніка Чорнобильської події
Ведучий 1:
Перша година 23 хвилини 43 секунди. Над четвертим блоком АЕС злетіли вгору палаючі шматки бетону – почалася пожежа. Пролунав сигнал тривоги.
Ведучий 2:
Перша година 30 хвилин. До станції під¢їхала машина Володимира Павловича Правіка (на екрані висвітлюється його фотографія) – лейтенанта внутрішньої служби. Годину і 20 хвилин знаходився він у смертельних променях радіації. І цей строк обірвав його коротке життя. Було йому лише 24 роки.
Ведучий 3:
Перша година 35 хвилин. До місця аварії прибули пожежники на чолі з начальником варти, лейтенантом Віктором Кібенком (на екрані висвітлюється його фотографія)… Йому було 23 років.
Ведучий 4:
Перша година 46 хвилин. На місце пожежі прибув начальник ВПЧ-2, майор Леонід Телятников…
Ведучий 5:
Загинули від огню радіації:
·         сержант Микола Ващук,
·         сержант Володимир Тищура,
·         старший сержант Василь Ігнатенко,
·         старший сержант Микола Тітенок,
·         лейтенант Віктор Кібенок,
·         лейтенант Володимир Правік.

(відповідно до слів ведучого, кожний з хлопців підходить до краю сцени і ставить свічку на підлогу)
Ведучий 6:
Шестеро, що поклали життя в одну ніч. Вони виконали свій обов’язок до кінця, закрили собою усіх нас. Вічна їм пам’ять.
(хвилина мовчання)
Ведучий 1:
Ніщо не вгоїть вирваної втрати,
Нема таких на світі лікарів,
І тільки сміх наївний немовляти
Зове в життя стражденних матерів.
Ведучий 2:
Нам горе люте, миром перебути,
Нам поховати зло в бетон і бронь,
І – не забути! – доки світ і люди,
Синів землі, що відвели огонь.

Ведучий 3:
Чорнобиль. Чорна біль. Її носимо в свої душах та серцях вже не перший рік. Минуло чимало часу, але тільки тепер по-справжньому усвідомлюємо усю глибину трагедії на атомній електростанції у мальовничому і багатому куточку України.
Ведучий 4:
Загадили ліси і землю занедбали
Поставили АЕС в верхів¢ї трьох річок.
То хто ж ви є, злочинці, канібали?!
Ударив чорний дзвін. І досить балачок.
Ведучий 5:
В яких лісах іще ви забарложені?
Що аничари ще занепастять?
І мертві, і живі, і ненароджені
Нікого з вас довіку не простять!
Л.Костенко
Ведучий 6:
Тридцятикілометрова зона внаслідок природних явищ  посіяла свої плями по всій Україні, подолала всі кордони. Невидима прозора смерть то тут, то там виявляє своє обличчя. Чернівецька алопеція, киселівська зона, житомирські лейкози … все це – Чорнобиль. І виявилося, що не така вже й велика наша стражденні ненька – Україна, що не так вже й багато залишилось на ній чистого повітря, землі, води. А земля, відведена під цвинтарі із запасом на кілька років, так швидко повністю вкрилась хрестами… Дзвони Чорнобиля прокочуються хвилею звуків над нашими селами та містами.

(за сценою дзвенить церковний дзвін)
Ведучий 1:
По кому плачуть дзвони?
По кожному із нас…
Це  - крик душі, це – стогін,
Наш сум, наш біль, наш час.
Ведучий 2:
І плачуть – тужать дзвони
По усія Русі…
Чорнобильська Мадонно,
Прости нас… І спаси.

Ведучий 3:
Біль душі. Чорний біль… Здавалось би, вже чимало настраждалась наша земля, багато пережили наші діди-прадіди. І коли ми говоримо про славу України – це не пусті балачки. Бо таки є та слава у минувщині нашій. І Бог нас не обділив. Але час від часу підсвідомо виникає питання: ²За що, Господи, ти післав нам цю кару? За що?
Ведучий 4:
Можливо, й зрозуміємо це, якщо поставимо подібне питання кожен перед собою. Можливо  й визнаємо, що далеко не завжди були чесними перед власною совістю. Хтозна, може гірка полинова чаша Чорнобилю є останньою спробою вищого духовного допомогти всім і кожному схаменутися, переоцінити цінності і воздати гідно всьому, з чого і чим живем? Повітрю, землі, сонцю, хмаринці … Природі!
Ведучий 4:
Я заздрю всім, до кого лине звук, -
Лічильник Гейгера пищить так потойбічно.
На кожній арфі чистить дзьоба крук
І ²never more² кує мені стоїчно.
Ведучий 5:
Я випалив до чорноти жури
Свою прокляту душу.
І жестами, німий; заговорив…
Хай жестами. Але сказати мушу.
І.Драч
Ведучий 6:
Ви чуєте: світ хоче спокою
Від зашморгу пропитої олжі.
Людино, вознесися хоч рукою
Крізь себе в небо. До його душі.
Ведучий 1:
У спеку чи мороз, у дощ чи вітер,
О світе многотрудний, не заспи,
Лиш не заспи, мій многотрудний світе,
Бо зло постане за продажних спин.
Ведучий 2:
Ви чуєте: світ хоче супокою
Від гульбищ радіації, біди.
…Щоб він не хлинув чорною рікою,-
до цього, Господи, не доведи.

Ведучий 3:
У пору, коли все пробуджується до життя та любові, коли земля квітує, мов перший раз, ми на мить зупинимося і згадаємо Чорнобиль. Запалімо в цей день свічку, помʼянімо тих, хто віднесений у вічність. Поміркуємо над сенсом буття. Щоб витравити з душ наших Чорнобиль. Назавжди!
Ведучий 4:
І проросте надії квітка
В серцях людей одвіку й навіки,
Щоб більше не було Чорнобильського лиха
На нашій крихітній у всесвіті Землі!




Екологічна агітбригада
Усе нове – добре забуте старе. Створення і функціонування в школі екологічного патруля є ще однією формою екологічного виховання. Робота екопатруля в школі спрямована на доведення кожному учневі значущості екологічних знань та екоповедінки не тільки в природі, але й в школі, на вулиці, вдома. Протягом певного часу екологічний патруль збирає інформацію про різні види негативної поведінки і діяльності учнів у школі (наприклад, про дотримання учнями санітарно-гігієнічних умов навчання; ставлення школярів до уроків фізичної культури та ін.). Результатом таких спостережень може бути випуск агітаційних листівок, бюлетенів, газет, дружніх шаржів тощо. Для більш повного висвітлення своєї роботи з членів екопатруля та інших учнів школи створюється агітбригада. За допомогою дорослих вона готує свої виступи. Виступи повинні бути емоційними і театралізованими, щоб заставити кожного учня замислитись над своєю поведінкою, екологічними проблемами школи, перейнятись глибокою повагою до власного здоров¢я і ²здоров¢я² навколишнього середовища.
ІНОПЛАНЕТЯНИ ДОПОМОГЛИ

Дійові особі:
Вадим Посмітюх
Ведучі
Крапелька
Завгосп
Техпрацівниця
Лікар
Інопланетяни.
(На сцену виходять учасники агітбригади і виконують пісню на мотив ²В траве сидел кузнечик²)

Розкажем по порядку
Про дивнії випадки,
Про те, що сталось в школі,
Повідаємо вам.
Приспів:

Розкажем, розкажем,
Розкажемо ми вам!

Агітбригада ²ОКО²
Прямує дружнім кроком,
Все чує і все бачить
І все розкаже вам.
Приспів:

Розкаже, розкаже
І все розкаже вам!

Як сталася пригода
В учнівського народу,
І як із неї вийшли
Герої наших днів.
Приспів:

Розкажем, розкажем,
Ми все розкажем вам.
Ведучий:
До школи зібрався Вадим Посмітюх,
Не вчитись, а гратись:
До цього він зух!
(Вадик вибігає на сцену з величезним портфелем, з якого стирчать ключка, рогачка, маска)
Ведучий:
Щоби синочка голод не кпив,
Тато дитині харчів накупив:
Метр батона, яблук десяток,
Гарну цукерку і сік на додаток.

(Вадик складає це все у портфель)
Ведучий:
А у портфелі місце лишив.
Й Вадик ще кілька речей прихопив:
Ключку, рогатку,
Зуби вампіра, сірник, шоколадку.
Ведучі (разом)
А де ж підручники?
Вадим :
Туди їм зась!
Куди не просять,
Туди не залазь!
Ведучий:
Ось прийшов у школу Вадик,
Копнув двері як заваду,
Сів наш Вадик в коридорі –
Одинокий воїн в полі.
Порішити хоче сходу
Харчовий увесь запас.
Треба їсти дуже швидко,
Качани кидати мітко,
Щоб устигнути ще в клас.
Вадим:
З¢їв я батончик,
Кільце ковбаски,
Яблука хрумкав –
Аж стояв ляскіт.
Злизькав цукерку,
Спер шоколадку,
Тепер треба Вадю
Поразважатки!
(Вадим вибігає за куліси, а на сцену вибігає Крапелька)
Крапелька:
Ой біда, яка біда,
Ой біжить, тече вода!
Перелилась через край,
Ти не стій, часу не гай!
Вадик вкинув в унітаз
Яблук двійко в один раз,
І тепер кругом тече..
Ведучі:
А що ж Вадик?
Крапелька:
Вадик й вухом не веде.
(Ведучі і Крапелька вибігають за сцену. Виходить Техпрацівниця, миючи шваброю підлогу).
Техпрацівниця:
А обгорток, а паперу,
Крих, об’їдків скільки тут!
Забруднили, засмітили
Коридор і цілий кут.
Порося тут побувало?
Може зграя мавпенят?
Боже, скільки ще терпіти
Цих зухвалих бісенят?
(читає надпис на стіні)

Так і знала – знак один,
Пише так: ²Тут був Вадим².
І нема на нього кари,
То ж справжніський хуліган,
Піду геть з цієї школи!
Бо у мене, чесне слово,
До інфаркту близький стан.
(П¢є таблетки і уходить зі сцени, кидаючи на підлогу демонстративно швабру. з¢являється Завгосп з мітлою, протигазом на шиї і ключами в руках)
Завгосп:
З Вадимом й дружками –
Чиста біда:
Б’ють всюди вікна,
Ллється вода,
Запалюють листя,
Йде в школі війна!
Пилюка і дим
Заповзають у ніс,
Сміття щохвилини росте,
Як той ліс.
Все! Не витримую!
Терпцю не стає!
Можуть здолать це
Інопланетяни лише!
(Кидає мітлу, ключі, натягає на обличчя протигаз і виходить. Вистрибує на сцену Вадим з друзями і весело співає /пісня на мотив ²Із сиром пироги²).
Вадим:
Хлопчина я моторний,
Козак я хоч куди.
Порядок й дисципліна –
Для мене вороги!


Люблю чинити шкоду,
Робити все не так,
Мене всі в школі знають,
Я в витівках мастак.

Доводим ми до сказу
Завгоспа й вчителів,
Патруль екологічний
Зловить нас не зумів.


Для нас не перешкода
Директорський наказ,
Неспійманий – не злодій,
Попробуй, хопни нас!
(Вадим з дружками бігають, стрибають… Чується свист, гуркіт за кулісами, сцена яскраво освітлюється. Всі здивовано завмирають. з¢являється інопланетянин. Він рухається механічними кроками до Вадима).
Інопланетянин:
(передає по рації) Секунда, Секунда, я – Радіус. Об’єкт знайдено. Найбільший шкідник Галактики в наших руках.
Голос з-за куліс:
Радіус, Радіус, говорить Секунда. Починайте галактичний сеанс перевиховного екологічного гіпнозу.
Радіус:
Починаю. Зв’язок закінчено!
Запам’ятайте! Залишки їжї розкладаються і в них розмножуються бактерії, вони є поживою для гризунів, шкідливих комах, стають розсадником плісняви.
Друге. Спалюючи листя, ти завдаєш шкоди навколишньому середовищу. Листя потрібно прикопувати.
Третє. Марнуючи воду, ти марнуєш гроші своїх батьків, школи, держави. Ти – шкідник! Бо ця вода могла би напоїти деревце, квітку, людину у спеку, хворого. Вода – чарівниця, вода – працівниця, а не руйнівна сила в поганих руках. Не буде води – загинуть ліси, люди, все живе на Землі.
Четверте. Не здіймай пилюки, бо вона шкідлива для твої легенів і для рослин в школі. На її часточках сидить купа збудників різних хвороб.
П’яте. Будь людиною, а не дикуном: бо якщо так піде далі, то ти знищиш сам цей світ, в якому живеш, і тебе наздожене таке ж лихо, яке сталося із нашою планетою.
Ми також колись були схожими на вас. Не дбали про природу, смітили у власних домівках, школах, на вулицях. Планета потонула в смітті, в диму від спалюваного сміття, від їдкого диму поліетиленових обгорток, в смогу, що викидали модерні автомобілі. Ми витратили все паливо, всю електроенергію. Палива залишилося рівно стільки, щоб, збудувавши наш корабель, який ми назвали ²Екос², полетіти на пошуки кращого світу. Ми знайшли її і назвали йменням ЕКОЛОГІЯ.
Щоб не сталось більше такого лиха ніде в Галактиці, як сталось з нами, ми створили Всегалактичний Екологічний Патруль і боремося з істотами, які зневажають природу, забруднюють довкілля, марнують на пусте воду, електроенергію, паливо. (звертається до Вадима) Ти сприйняв інформацію?
Вадим:
(говорить як робот) Сприйняв усі 1625 слів. Інформацію занотовано назавжди.
Радіус:
Твої дії?
Вадим:
Я і мої друзі вступаємо до шкільного екологічного товариства і до шкільного екологічного патруля.
Всі:
Ура! Ура! Ура!
Радіус:
Сеанс закінчено. Радіус на зв’язку. Завдання виконано. Подача транспорту. (З’являється космічний зореліт ²Екос² з Секундою. Інопланетяни відлітають).
Лікар:
Пам’ятай завжди і всюди!
Навкруг тебе живуть люди.
Навколишній дивний світ
Має жить мільйони літ.


Щоби жити й не хворіти
І повітря чисте пити,
Щоб вода була, як скло,
Глянь-но, друже, у вікно.

Чи нема таких, як Вадик,
Що усе в житті їм вадить,
Що понищити готові
Цілий світ, не те що школу!


Якщо є, то бий у дзвін:
Все навколо – то твій дім.
І не будь, не будь таким,
Яким був оцей Вадим.
Всі співають:
(на мотив ²В траве сидел кузнечик²)
Екобригада ²ОКО²
Вам вдячна всім глибоко,
Що слухали уважно
Простий екоетюд.
Приспів:

Бувайте, бувайте,
Зустрінемось ще тут!

Усі учасники виходять за сцену.



Шкільна екологічна конференція
Одним із завдань екологічної освіти школярів є формування різноманітних вмінь і навичок, серед яких можна виділити вміння оцінювати стан навколишнього середовища найближчого природного оточення, розробляти заходи щодо його збереження та покращення.
Найбільш цікавим видом діяльності учнів старших класів у цьому напрямку є участь у роботі з вивчення екологічного стану довкілля школи, що дає можливість їм ознайомитись з різноманітними методами оцінки навколишнього середовища. Після проведення відповідної роботи у природі матеріали узагальнюються для проведення конференції.
Мета конференції – активізувати увагу школярів до екологічної ситуації оточуючого природного середовища; узагальнити і поглибити знання учнів з екології, біології, фізики, хімії, географії, історії; оволодіти найпростішою методикою проведення спостережень і дослідів у природі, вмінням теоретичного обгрунтування зібраних матеріалів; навчити учнів встановлювати причини погіршення стану довкілля та вміння прогнозувати наслідки цього погіршення; виховання у дітей відповідального ставлення до природи і свого здоров¢я; мотивувати необхідність поведінкової діяльності з покращення екологічного стану довкілля.
Конференція ²ЕКОЛОГІЯ ДОВКІЛЛЯ ШКОЛИ²
Конференція проводиться у два етапи. Перший етап – ознайомлення учнів із завданням для груп, виконання завдань, підготовка матеріалів до конференції. Він триває від двох тижнів до місяця. Другий етап – проведення самої конференції, яка передбачає захист виконаних завдань. У підготовці та проведенні конференції, крім учнів, беруть участь і вчителі-предметники, які допомагають школярам у їх роботі.
Підготовчий етап конференції.
Вчитель формує групи з 2 – 5 учнів і роздає їм інструктивні матеріали щодо виконання певних завдань.
Група істориків
Знайти і вивчити матеріал про історичне минуле місцевості, де знаходиться школа: темпи забудови і урбанізації, історичні назви і події, які пов¢язані з даною місцевістю. Зробити узагальнення про історичне значення довкілля школи.
Група географів
Описати географічне розташування школи. Встановити, на якій відстані від неї знаходяться житлові будинки, автострада, побутові та комунальні підприємства. Описати стан грунтів: ерозійні процеси, їх причини, ступінь ерозії. Спрогнозувати до яких наслідків це може призвести. Накреслити карту-схему географічного положення школи.
Довідковий матеріал: за санітарно-гігієнічними нормами промислові підприємства, лазні, магазини та інші побутові та комунальні підприємства мають розташовуватись на відстані більше 50м від школи, житлові будинки – не менше 10м, автострада не ближче 25м.
Група фізиків
За допомогою шумометра визначити рівень шумового навантаження в межах шкільного подвір¢я. За допомогою побутового дозиметра визначити рівень радіаційного забруднення. Встановити кількість трансформаторних будок, ліній високочастотних електромереж та теплотрас. Визначити рівень навантаження фізичних чинників на довкілля школи.
Довідковий матеріал: нормативний рівень шуму на пришкільній території повинен становити не більше 45дБа, радіації – не більше 0,14 – 0,16 мкРн/год.
Група хіміків
Підрахувати кількість автомобілів за 1 годину, які їдуть по автостраді біля школи і, за рівнянням згоряння бензину розрахувати кількість необхідного для цього кисню. По-можливості, спрогнозувати кількість потрапляння в атмосферу шкідливих речовин (продуктів неповного згоряння бензину).
Довідковий матеріал: один легковий автомобіль за добу викидає, в середньому, до 1 кг відпрацьованих газів, до складу яких входить біля 30г чадного газу (монооксиду вуглецю), 6г оксидів азоту, бенз(а)пірен, сполуки свинцю, сірки тощо.
Група біологів
Визначити загальну площу зелених насаджень в мікрорайоні школи (прилеглої до неї території), видовий склад дерев і кущів, густину трав’янистого покриву. За рівнянням фотосинтезу підрахувати їх продуктивність (кількість утвореного О2 за годину):
6 СО2  + 6  Н2О   = С6Н12О6  + 6 О2  .
Встановити, яку кількість пилу здатні затримувати зелені насадження довкілля школи.
Довідковий матеріал: за даними Всесвітньої організації охорони здоров¢я, на кожного жителя міста повинно припадати 50м2зелених насаджень. Дерево середніх розмірів за добу відновлює стільки кисню, скільки необхідно для дихання 3 людей. Зелені насадження поглинають до 80% аерозолів та пилу. На листках дорослих дерев за літо осідає в середньому до 20 – 25кг пилу. Запиленість житлового мікрорайону при наявності зелених насаджень на 40% нижча, ніж без них. Відомо, що 1м2 травостою за годину випаровує до 200г води, що зволожує повітря.
Група лікарів СЕС
Підрахувати кількість сміттєзвалищ у мікрорайоні школи та густину їх зосередження. Вияснити, чи мають місце стихійні сміттєзвалища. Встановити склад їхнього сміття і зробити висновок щодо епідемологічної ситуації в мікрорайоні школи.
Довідковий матеріал: спеціалісти підрахували, що якщо не знищувати сміття, то через 10-15 років воно вкриє нашу планету товщиною в 5м. Сміттєзвалище – найкраще місце розмноження мух, тарганів, пацюків, мишей, які в свою чергу переносять збудників важких інфекційних захворювань.
Група проектувальників
Скласти і намалювати план місцевості, нанести основні об’єкти мікрорайону школи. Вирішити проблему благоустрою прилеглої до школи території: житлову, промислову, санітарно-захисну, спортивну зони. Розробити і представити проект благоустрою довкілля школи: рекреаційні зони, спортивні і дитячі майданчики тощо.
Група юристів
Опрацювати основні закони екологічного спрямування, визначити повноваження міської ради та виконкому щодо покращення екологічного стану довкілля школи і міста в цілому.
Проведення конференції.
Зала прикрашена малюнками, плакатами, спецвипуском газети шкільного екологічного товариства на сцені гасло:Якщо не Я, то хто ж?.
План проведення конференції:
·         Відкриття конференції. Вступне слово вчителя, знайомство з запрошеними (народними депутатами, вченими, представниками міської ради та виконкому).
·         Виступ істориків.
·         Виступ експертів: географів, фізиків, хіміків, біологів та санітарних лікарів.
·         Виступ проектувальників.
·         Виступ юристів.
·         Виступ запрошених (узагальнююча оцінка).
·         Оголошення звернення учасників до керівників міста.
·         Закриття конференції.

Немає коментарів:

Дописати коментар